Integracja zespołu w firmie – 5 propozycji warsztatów

Weronika Kwiatkowska

Spotkanie integracyjne pozwala spojrzeć na współpracowników z zupełnie innej perspektywy. Integracja online była dobrym rozwiązaniem w czasie lockdownu i sprawiała, że odległość nie była problemem. Jednak ostatecznie nic tak nie integruje, jak spotkanie zespołu na żywo. Organizacja tego typu przedsięwzięcia bywa wyzwaniem dla kadry zarządzającej. Jeśli jednak ważna jest dla nich dobra atmosfera w zespole i koleżeńskie relacje to spotkania integracyjne powinny stać się stałym punktem w firmowym kalendarzu. Planowanie i organizację integracji warto oddać w ręce doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów. To spora oszczędność czasu i gwarancja, że spotkanie będzie szyte na miarę i wywoła entuzjazm zespołu.

Jak zintegrować współpracowników?

Zintegrowany zespół to same atuty. Dobre relacje w zespole wpływają na komunikację, która ułatwia pracę nad projektami i realizowanie codziennych obowiązków. Jednak, gdy znajomości wychodzą poza sztywne ramy, pracownicy zaczynają się dogadywać także w obszarach inne niż zawodowe. Jakościowe więzi zwiększają chęć współpracy, budują dobrą atmosferę w biurze i sprawiają, że praca nie jest już tylko obowiązkiem do odhaczenia.

Warsztaty twórcze są nieszablonowym pomysłem na integrację zespołu. Choć pozornie każdy samodzielnie pracuje nad swoim zadaniem, to ostatecznie dzielnie się postępami i dyskusje stają się bardzo naturalnie. Wspólna nauka i przebywanie w twórczej atmosferze to czas, który wywołuje uśmiech na twarzy i buduje prawdziwe więzi między pracownikami. Oderwanie od codziennych obowiązków i osadzenie współpracowników w zupełnie innym kontekście przenosi się później do biura – luz i nowe relacje zostają na długo po rzemieślniczych warsztatach.

Zajęcia z sitodruku - kreatywny sposób na integrację zespołu

Warsztat, który gwarantuje sporo kreatywnych wyzwań i odkrywanie twórczych talentów, to zajęcia z sitodruku. Pracownia wypełniona kolorowymi farbami i światłoczułymi emulsjami to prawdziwy raj początkujących artystów. Choć kreatywne działania potrafią całkowicie pochłonąć, to dzięki doświadczonemu rzemieślnikowi można im nadać właściwą formułę, która pozwoli współpracownikom lepiej się poznać.

Podczas warsztatu można wydrukować własny projekt albo skorzystać z gotowych wzorów – to scenariusz dla tych, którzy próbują zrezygnować z zajęć pod pretekstem braku zdolności manualnych. Radość tworzenia jest tym większa, że stworzony własnoręcznie plakat, t-shirt czy torbę można ze sobą zabrać, by następnie dumnie zaprezentować światu swoje nowe kompetencje. Czas spędzony przy sitodruku gwarantuje nie tylko dobrą zabawę i odkrywanie twórczych talentów, ale także brudzenie się farbami – to pierwszy krok w stronę odczarowania wizerunku specjalistów w garsonkach i garniturach.

Warsztaty sitodruku Panato Sito
Warsztaty sitodruku Panato Sito

Warsztaty kulinarne - pomysły na spotkanie integracyjne dla małej grupy pracowników

Przez żołądek do serca. Ta sama droga prowadzi do skutecznej integracji poprzez warsztaty kulinarne. Spotkanie przy wspólnym stole, kulinarne eksperymenty i ulubiona część – degustowanie wspólnie przyrządzonych potraw to nasz faworyt na liście pomysłów na integrację, która zachwyca pracowników.

W FEBLIKowej ofercie można znaleźć między innymi warsztaty chlebowe, które uczą mieszania, ugniatania i formowania. W oczekiwaniu na świeży bochenek chleba, uczestnicy poznają sekrety prowadzenia zakwasu żytniego i pszennego oraz tworzenia pozostałych typów zakwasu. Choć zabawa w mące może brzmieć mało ekscytująco, wszystko zależy od finezji osób, które biorą udział w warsztacie. Wypełniony glutenem kurs może stać się początkiem prawdziwej biesiady i nowej tradycji w firmie – wspólnego gotowania po godzinach pracy. Wiemy z doświadczenia, że dzielenie się kulinarnymi sekretami wyjątkowo zbliża.

Jeśli jakimś cudem na myśl o świeżym chlebie nie cieknie Ci ślinka, mamy jeszcze jedną propozycję – równie kuszącą dla kubków smakowych. Kurs kawowy pobudzi zespół do pracy i pozwoli odkryć nowe meandry kofeinowych zakątków. W zależności od preferencji można skusić się na taki, który kręci się wokół drippa, aeropressu lub french pressa. Tutaj nie ma złych odpowiedzi.

Warsztaty chlebowe kulinarne CoJaTuWyrabiam
Warsztaty kawowe baristyczne Gryko Caffe

Magia drewna, czyli warsztaty stolarskie

Choć praca z drewnem i używanie ciężkich narzędzi może się kojarzyć z męskim światem, to nic bardziej mylnego. Warsztaty stolarskie to ciekawa propozycja na spotkanie integracyjne, nawet jeśli zespół składa się z damskiej reprezentacji. Podczas kursu okazuje się, że umiejętność szlifowania i toczenia nie jest przypisana do płci. Kurs pozwala pobudzić uśpioną odwagę do zmian i działania, co później może się przydać w przestrzeni zawodowej.

Integracja, która przebiega pod czujnym okiem doświadczonego rzemieślnika, to moment zdobywania nowych, nieoczywistych kompetencji, ale także doświadczania magii drewna wraz z całym zespołem. Jeśli do tej pory współpracownikom brakowało wspólnych tematów do rozmów – jesteśmy pewni, że po kursie nie tak łatwo będzie zapanować nad radosnym i twórczym gwarem.

Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna
Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna

Grupowe łapanie zen, czyli warsztaty ceramiczne

Popularność kursów ceramicznych cały czas rośnie i wcale nas to nie dziwi. Praca z gliną pozwala odkryć twórcze umiejętności rąk, zająć głowę zupełnie innymi tematami i wyrównać oddech. To praca, przy której każdy szlif ma znaczenie, a pozorne detale mogą zmienić naprawdę dużo. Gdzie w tym wszystkim przestrzeń na integrację? Jest jej tam całkiem sporo. Choć pozornie każdy skupia się na własnym kawałku gliny, to jednak po chwili twórcza atmosfera wypełnia całe pomieszczenie. Ta z kolei przejawia się najpierw w szeptach, później w ożywionych rozmowach, a potem zachwytach nad ceramicznymi dziełami współpracowników.

Warsztaty ceramiczne to przestrzeń, w której można się kreatywnie wyżyć i dopuścić do głosu swoje artystyczne “ja”. W zależności od preferencji uczestnika można skorzystać z gotowych wzorów, puścić wodzę fantazji lub spróbować swoich sił przy kole garncarskim. Całość, dzięki nadzorowi doświadczonego rzemieślnika, kończy się happy endem i własnoręcznie stworzonym naczyniem. Może to dobry pomysł, żeby każdy popracował nad własną filiżanką do kawy, która podczas biznesowych spotkań będzie przypominała o wyjątkowym czasie integracji?

Prezent dla szefowej pomysły
warsztaty ceramiczne mozaika MartiCeramics

Spotkanie integracyjne dla dużej grupy pracowników - warsztaty kaligrafii

Choć ręcznie tworzone notatki już dawno zostały wyparte przez maile i krótkie wiadomości na komunikatorach, to jednak sztuka pięknego pisania nie umarła. Umiejętność kaligrafowania przyda się zarówno w życiu prywatnym – na przykład w trakcie wypisywania urodzinowych kartek z życzeniami, jak i w codziennym funkcjonowaniu.

Warsztaty z kaligrafii będą dla zespołu miłą odskocznią od ciągłego kontaktu z klawiaturą i uderzania w klawisze komputera. Relaksująca atmosfera pozwoli skupić się na detalach – poprawnym trzymaniu pióra i uważnym tworzeniu pierwszych liter. Sam kurs może być tylko pretekstem do dalszej integracji skupionej wokół komunikacji w zespole. Może posiadając nową umiejętność pracownicy, zdecydują się naskrobać do siebie nawzajem kilka słów, które pozwolą zacieśnić więzi?

warsztaty kaligrafii dylwia ma plan

Warsztaty integracyjne dla pracowników - zorganizuj niepowtarzalne spotkanie

Warsztaty rzemieślnicze to nietypowe wydarzenie w pracowniczym kalendarzu. Pozytywny efekt zaskoczenia to już pierwszy krok do sukcesu. Kreatywne zajęcia są nieoczywistą formą do poznawania członków zespołu, z którym na co dzień dzieli się biurko. To przestrzeń do odkrywania, jakimi są ludźmi po opuszczeniu biura. Jeśli do tej pory istniał problem ze znalezieniem wspólnych tematów do rozmów to właśnie czas spędzony w pracowni, pozwoli otworzyć się na siebie nawzajem i przełamać formalne stosunki.

Sama organizacja spotkania integracyjnego może być sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów – mówimy o nas. Wiemy, że różne zespoły mogą mieć indywidualne potrzeby – nie boimy się wyzwań i dzięki pracy z wieloma firmami, mamy doświadczenie w tworzeniu spersonalizowanych ofert. Przez lata odkryliśmy, co łapie za serce i wywołuje uśmiech na twarzach. Potrafimy zaskoczyć nieoczywistym scenariuszem i zaplanować spotkanie w pracowniach, w których unosi się twórcza aura.

Jeśli Twój zespół potrzebuje na nowo zobaczyć w sobie życzliwych ludzi, a nie tylko adresatów kolejnych maili, warsztaty integracyjne będą strzałem w dziesiątkę. Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie i pozwól nam zintegrować Twój zespół!

Warsztaty kaletnicze Stroppa

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto