Warsztaty rzemieślnicze jako forma integracji grupy

Weronika Kwiatkowska

Możliwość pracy zdalnej to dla części pracowników prawdziwe błogosławieństwo. W praktyce to sposób na uniknięcie godzin spędzonych w korkach i zatłoczonych autobusach czy po prostu możliwość pracy w piżamie. Jednak nowe czasy przyniosły nowe wyzwania. Obecnie można korespondować ze współpracownikiem miesiącami i nie rozpoznać go na mieście. Ten mało korzystny trend to wyzwanie dla firm - rozwiązaniem mogą być warsztaty integracyjne.

Integracja zespołu na warsztatach rzemieślniczych

Entuzjastów i entuzjastki pracy zdalnej nie tak prosto zachęcić do odwiedzin w biurze. Zresztą często to nie tylko kwestia entuzjazmu, ale też kilometrów. Ze względu na nowy system pracy, niektórzy pracownicy mogą sobie pozwolić na funkcjonowanie w innym mieście. Choć w żaden sposób nie wpływa to na ich wydajność i jakość pracy, to bywa to sporym utrudnieniem w kontekście budowania zespołu. 

Integracja grupy to nie tylko zadanie, przed którym stają osoby z HR-u. W ostatecznym rozrachunku funkcjonowanie w zgranym zespole przynosi wiele zysków każdemu z pracowników. Najzwyczajniej w świecie miło jest wiedzieć coś więcej o osobach, z którymi spędzamy długie godziny, łącząc się online. A jesteśmy pewni – kryją w sobie  więcej tajemnic, niż tylko to, że są mistrzami Excela czy królowymi zgrabnych zdań. Warsztaty integracyjne są idealną przestrzenią, żeby to odkryć. 

Prasowanie Kwiatów - zatrzymaj chwile ulotne

Jak warsztaty rzemieślnicze pomagają w budowaniu zespołu i zacieśnianiu więzi między uczestnikami?

Zespół, który ma świadomość, że gra do jednej bramki, może zrobić więcej. Ta zasada obowiązuje nie tylko na boisku, ale też w codziennej pracy biurowej. Poczucie wspólnoty i bliskich więzi sprawia, że pracownicy zaczynają dbać o więcej niż tylko o swoje poletko. Przekłada się to nie tylko na wyniki, ale też atmosferę, która jest tak ważna w miejscu pracy. 

Warsztaty integracyjne dla dorosłych, chociażby te w formie kursu rzemiosła, to sposób na budowanie więzi i odkrywanie współpracowników z nieznanej do tej pory strony. To idealna przestrzeń, aby dowiedzieć się więcej o osobach z zespołu, poznać ich pasje i zbudować relacje, które być może przeniosą się poza obszar zawodowy.

Jakie korzyści płyną z warsztatów integracyjnych?

Warsztaty rzemieślnicze to niezwykła okazja do odkrywania nowych talentów, a ustalmy – w dorosłym życiu nieczęsto znajdujemy na to przestrzeń. To też ciekawa odskocznia dla osób, które na co dzień pracują przy komputerze. Obcowanie z naturalnymi materiałami – drewnem, gliną czy metalami jest na swój sposób uwalniające. 

Warsztaty rzemieślnicze to także przepis na odpoczynek dla głowy. Osoby, które na co dzień pracują intelektualnie, mogą być zaskoczone błogim wyciszeniem, które pojawi się w ich umyśle. To ciekawy moment, gdy nagle głównym celem jest wyszlifowanie kawałka deski lub ulepienie uszka do kubka i nic poza tym się nie liczy. Zresztą – znamy co najmniej 5 skutecznych sposobów na relaks i odprężenie

Rysunek - jak zaczac i czego pilnowac
Co robić z przyjaciółką
Haftowanie jak zacząć? Krok po kroku

Jakie korzyści dla grupy?

Doświadczenia, które powstają w trakcie zajęć rzemieślniczych, wykraczają daleko poza warsztaty integracyjne. Możliwość współdziałania, bycia w procesie, ale też najzwyczajniej dobrej zabawy to wartości, które przekładają się na dalsze funkcjonowanie grupy. Wymienione uśmiechy, życzliwości i odkrywanie współpracowników z zupełnie innej strony z pewnością nie pójdzie na marne. To sposób na nowe znajomości i tematy do rozmowy przy kawie – nawet jeśli zespół zazwyczaj pije ją online. 

Jakie korzyści dla jednostki?

Praca na konkretnym stanowisku często zamyka ludzi w określonych ramach. W końcu każdy z nas ulega stereotypom, a to w praktyce sprawia, że zdarza się nam przyklejać ludziom łatki. Księgowa – spokojna, art director – roztrzepany artysta, team leader – osoba, którą lepiej trzymać na dystans. Warsztaty rzemieślnicze i zadania na współpracę w grupie są idealną okazją, żeby pokazać się z zupełnie innej strony i odkryć swoje prawdziwe oblicze. Czas integracji grupy służy temu, żeby pokazać, co kogo kręci, w czym jest dobry i co pasjonuje go po pracy. Ustalmy – nie zawsze łatwo to zrobić w sztywnych, biurowych ramach, szczególnie jeśli z natury nie jesteś wylewną osobą. Potraktuj warsztaty integracyjne dla pracowników jako czas, aby wyjść z niewygodnych schematów i postawić na autentyczność. Jesteśmy pewni, że dla wielu współpracowników może to być czas zaskoczeń i pozytywnych odkryć. 

warsztaty ceramiczne potoczone

5 propozycji warsztatów najlepszych do przeprowadzenia zajęć integracyjnych

Warsztaty rzemieślnicze to bardzo duży przekrój różnych aktywności – od tych, przy których można się wyciszyć i wyrównać oddech, ale również takie, które budzą sporo emocji i pobudzają wyobraźnię. Rzemieślnicy, którzy są gotowi dzielić się swoim warsztatem, prowadzą zarówno zajęcia artystyczne dla dorosłych, ale w ofercie znajdą się także propozycje dla łasuchów, fanów majsterkowania czy kawoszy. 

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie TOP 5 propozycji warsztatów integracyjnych prowadzonych przez rzemieślników:

1. Warsztaty kawowe.

Czarna, na mleku owsianym czy może parzona alternatywnymi metodami? Temat kawy często przewija się w biurach, bo to właśnie przy ekspresie nawiązujemy nowe relacje i wymieniamy grzeczności ze współpracownikami. Warsztaty integracyjne, na których można poszerzyć swoją wiedzę odnośnie kawy, będą zatem subtelnym przedłużeniem tego, co często wydarza się w biurowych kuchniach. Tym razem jednak small talki będą mogły zamienić się w przyjemne degustacje w trybie slow.

Warsztaty kawowe baristyczne Gryko Caffe
Warsztaty kawowe baristyczne Gryko Caffe

2. Kurs malarski

Co się dzieje, gdy zespół, który zna się od strony prezentowania tabelek i wyników finansowych, dostaje w garść pędzle i farby? Początki bywają lekko krępujące, a potem nadchodzi czas na radość i nieograniczone możliwości ekspresji. Warsztaty malarskie to mogłoby się wydawać niecodzienny pomysł na warsztaty integracyjne, ale ostatecznie możliwość tworzenia w grupie jest wyjątkowym przeżyciem.

warsztaty malarskie akwarela monika stolarska
warsztaty malarskie alla prima paulina kwietniewska

3. Zajęcia z ceramiki

Była kawa, więc może warto zrobić dwa kroki do tyłu i własnoręcznie stworzyć kubek, w którym będzie serwowana? Warsztaty ceramiczne należą do niezwykle relaksujących form integracji grupy. Codzienne wyzwania odchodzą w niepamięć, a jedynym celem jest formowanie pożądanego kształtu naczynia. To wciąga! 

warsztaty ceramiczne na raz moja siostra
warsztaty ceramiczne na raz moja siostra

4. Warsztaty kulinarne

Skoro przez żołądek można trafić do serca, to bardzo możliwe, że jest to również skuteczny sposób na zintegrowanie pracowników. Warsztaty integracyjne, na których uczestnicy uczą się wypiekać własny chleb, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom glutenu. Na zajęciach grupa dowiaduje się, jak wyrabiać zakwas, poznaje rodzaje mąki, ozdabia wyroby ziołami i formuje bochenki. Nie da się jednak ukryć, że najbardziej wyczekiwanym punktem programu jest wspólna biesiada i smakowanie ciepłego chleba. 

5. Kurs kaligrafii

Choć własnoręczne notatki w wielu przypadkach odeszły do lamusa, to jednak sztuka pięknego pisania nie umarła. Tego typu integracja grupy to swego rodzaju powrót do szkoły i ponowna nauka kreślenia słów. Ale ustalmy – kto choć przez chwilę nie chciałby poczuć się jak dziecko?

Warsztaty kaligrafii nowoczesnej Mkaligrafia
Warsztaty kaligrafii nowoczesnej Mkaligrafia

Dlaczego warsztaty artystyczne są skuteczną formą integracji grupy?

Warsztaty rzemieślnicze to niezwykła okazja, żeby odkryć swoje talenty, ale także w zupełnie inny sposób spojrzeć na współpracowników. To też możliwość, żeby w dorosłym życiu poczuć dziecięcą radość i źródło tematów do rozmów podczas przerwy na lunch. Benefitów z uczestnictwa w warsztatach artystycznych jest znacznie więcej i nie ma wątpliwość, że to wspomnienie, które zostaje na dłużej.

Jak zorganizować warsztaty rzemieślnicze dla swojej grupy?

Ceramika? Kaligrafia? A może kurs renowacji mebli? Opcji na warsztaty integracyjne dla dorosłych jest znacznie więcej. Jeśli chcesz mieć pewność, że poprowadzą je doświadczeni rzemieślnicy – sprawdź ofertę Feblika. Lista dostępnych warsztatów jest naprawdę długa, a satysfakcja gwarantowana! Co więcej, nie musisz się martwić o miejsce integracji – artyści zapraszają uczestników do swoich pracowni, co jest dodatkowym smaczkiem. Nie mamy wątpliwości, że znajdziesz tam kurs, który przypadnie do gustu całemu zespołowi.

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto