Jak rozwijać kreatywność w pracy? Przykłady

Weronika Kwiatkowska

Rutyna, powtarzalne zadania i monotonia - nie zawsze życie zawodowe to ekscytująca przygoda. Często to długie godziny spędzone przy komputerze, odpisywanie na maile i krótkie przerwy na kawę. Choć niektórzy pracownicy cenią sobie ten spokój, to jednak dla części to prosta droga do wypalenia zawodowego. Jak temu zapobiegać? Urozmaicając sobie obowiązki, planując regularne urlopy i wybierając zajęcia rozwijające kreatywność. Dziś podpowiemy, jakie ćwiczenia na kreatywność mogą ubarwić biurowe obowiązki.

Jak rozwijać kreatywność w pracy?

Zajęcia kreatywne mogą kojarzyć się z zawodami, które wymagają tworzenia i wymyślania rzeczy na nowo. Nic bardziej mylnego. Kreatywność w pracy przyda się także osobom, które spędzają długie godziny w Excelu lub wykonują monotonne zadania. Jak rozwijać kreatywność w pracy? Czasem wystarczy zgłosić się do zadania, które wymaga wyjścia poza strefę komfortu lub wykroczenia poza utarte sposoby myślenia. Nadal brzmi zagadkowo?

warsztaty florystyczne z płatka
Warsztaty ceramiczne sgraffito miski Gabi Strama

Jak pobudzić swoją kreatywność?

Ćwiczenie kreatywności może stać się stałym punktem w codziennym planie dnia, który nie będzie generował nadgodzin, a raczej ułatwi wypełnianie obowiązków. Jak rozwijać kreatywność za biurkiem? Wystarczy zacząć od opuszczenia go na kilka minut – nie od dziś wiadomo, że ruch działa na nas zbawiennie. Choć początkowo praca na stojąco może brzmieć mało komfortowo, to jednak nie bez powodu biurka z podwyższonym blatem sprzedają się jak świeże bułeczki. Alternatywą są krótkie spacery na świeżym powietrzu i przerwa na gimanstykę – oba sposoby pomogą rozruszać szare komórki i poprawią jakość dalszej pracy. 

Pomysły na rozwijające warsztaty

Co oprócz sugerowanego ruchu i sięgania po nowe zadania pozytywnie wpłynie na rozwijanie kreatywności? Uczenie się nowych rzeczy to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o stymulowanie pomysłowości. Jako dzieci stale odkrywamy świat i rozwijamy się – w dorosłym życiu często bazujemy na dobrze znanych schematach. Jeśli potrzebujesz świeżości, warto zorganizować sobie “zajęcia pozalekcyjne”. Świetnym pomysłem będą warsztaty rzemieślnicze organizowane przez FEBLIKA. Szeroka oferta kursów to zajęcia ceramiczne, kurs kaligrafii czy warsztaty stolarskie. Tej misji nie musisz podejmować w pojedynkę – ćwiczenia na kreatywność mogą dotyczyć całego działu! FEBLIK organizuje warsztaty dla firm, które są ciekawą alternatywą dla dobrze znanych integracji. Takie wydarzenia pogłębiają więzi, pozwalają spojrzeć na współpracowników z nowej perspektywy, a przede wszystkim działają korzystnie na rozwijanie kreatywności w pracy. O samej integracji zespołu w firmie napisaliśmy osobny artykuł – z pewnością znajdziesz tam więcej inspirujących przykładów na to, jak wywołać szeroki uśmiech na twarzach współpracowników. 

Integracja zespołu w firmie - 5 pomysłów na warsztaty
Makrama jak zacząć

Kreatywność w pracy

Pomysłowość i nieszablonowe podejście do codziennych obowiązków pozwala wnieść nową jakość do miejsca pracy. Swego rodzaju odświeżenie nie tylko docenią przełożeni, ale Ty sam/a. Kreatywność w pracy generuje proaktywność, a często także lepsze wykonywanie obowiązków i wyższe wyniki. Co więcej, nowa perspektywa pomoże Ci wyznaczać sobie kolejne cele, a to już prosta droga do awansu i zadowolenia z miejsca, w którym się znajdujesz.

Przykłady kreatywności w pracy

W jaki sposób objawia się wspomniana kreatywność w pracy? To przede wszystkim umiejętność wychodzenia poza utarte schematy i szablonowe myślenie – a ustalmy, nie jest o nie trudno, gdy miesiącami (a nawet latami) wykonujemy te same zadania. Kreatywność to także zdolność do zadawania pytań i szukania nieoczywistych odpowiedzi. Taki rodzaj pracy wpływa korzystnie na cały zespół, bo nowa perspektywa i entuzjazm bywają zaraźliwe. A skoro mowa o teamie – jak rozwijać kreatywność współpracowników?

Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna

Zajęcia kreatywne dla pracowników

Kreatywność można wypracować i rozwijać prostymi metodami. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń na kreatywność jest burza mózgów – czas, w którym wszyscy mogą dzielić się swoimi pomysłami. Nadrzędna zasada to brak oceniania i szufladkowania – to skutecznie zabija pomysłowość. Przy okazji tego zadania warto zastanowić się nad stworzeniem przestrzeni dla kreatywności. Sporą zmianę może przynieść zwykłe przemeblowanie w biurze – stworzenie osobnych stref ciszy, ale także miejsc, w których pracownicy będą mogli dyskutować i wymieniać się swoimi pomysłami. Jeśli większość z nich pracuje zdalnie, można pomyśleć o wdrożeniu regularnych calli, na których znajdzie się przestrzeń na mniej zobowiązujące pogaduszki. 

Jeśli zarządzasz zespołem, warto także zastanowić się nad stworzeniem puszki na pomysły – lub w przypadku pracy zdalnej – maila, na którego można wysyłać swoje idee. To zachęci pracowników do dzielenia się swoją indywidualną perspektywą i spostrzeżeniami, które ciężko dostrzec z kierowniczego stanowiska. Najlepsze pomysły powinny być regularnie wdrażane, aby zespół miał pewność, że ich głos ma znaczenie. 

warsztaty kaligrafii dylwia ma plan
Warsztaty kaligrafiii Scriptfolium

Ćwiczenia rozwijające kreatywność

Pomysłowość i kreatywność to nie są cechy, które zostały przydzielone wybrańcom. Codziennymi wyborami i prostymi ćwiczeniami można stymulować swój mózg. Jak rozwijać kreatywność? Zacznij się uczyć czegoś, co wykracza poza Twoją „bańkę” i dobrze znany obszar. Nie musisz od razu zapisywać się na studia. Wystarczy włączyć podcast w drodze do pracy, obejrzeć inspirującego vloga w trakcie przerwy na lunch lub dołączyć do webinaru, który pomoże zrozumieć nieco więcej. W procesie badania nowych obszarów warto postawić na dziecięcą ciekawość. Pozwolić sobie na zadawanie pytań – nawet tych, które w dorosłym i poważnym świecie wydają się głupie. Zdobyte odpowiedzi notuj i pogłębiaj obszary, które Cię zaciekawiły. Takie proste ćwiczenia na kreatywność mogą zaowocować odkryciem nowej pasji i tematu, o którym będziesz czytał/a z wypiekami na twarzy. 

Rozwijanie kreatywności u dorosłych na pierwszy rzut oka może wydawać się większym wyzwaniem – kto ma na to czas i przestrzeń? Jeśli jednak potraktujesz tę przestrzeń, jako nowe wyzwanie może się okazać, że będzie to początek ekscytującej przygody. Nie tylko dlatego, że dotkniesz zupełnie nowych obszarów i poszerzysz swoje horyzonty. To także gwarancja benefitów w życiu zawodowym – większy entuzjazm przy codziennych obowiązkach, gotowość do działania i otwartość do podejmowania nowych wyzwań. Jesteśmy pewni, że różnice odczujesz nie tylko Ty, ale także cały zespół i Twoi przełożeni. 

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto