Jak zacząć przygodę z rzemiosłem artystycznym?

Weronika Kwiatkowska

Ceramiczne kubki, drewniane podkładki pod kawę czy własnoręcznie odnowiony fotel to nie tylko ciekawe elementy wyposażenia wnętrza. Rzemiosło artystyczne wraca do łask, a zainteresowanie twórczymi warsztatami stale rośnie. Nic dziwnego. Odwiedziny w pracowni rzemieślnika to jak wizyta w innym świecie, który zachwyca i inspiruje do działania.

Czego podjąć się na początek?

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta. Świat rzemiosła artystycznego jest naprawdę duży, a swoje miejsce najprościej znaleźć, testując nowe aktywności. Tę podróż można zacząć na przykład od sprawdzenia listy warsztatów FEBLIKa. Różnorodność oferty i spotkanie z pełnymi pasji rzemieślnikami to duże ułatwienie na tym etapie poszukiwań. Odwiedziny w pracowniach rzemiosła artystycznego to inspirujące doświadczenie, które pozwoli obrać kierunek w stronę dziedziny, która będzie dla nas naprawdę ciekawa.

Warsztaty ceramiczne sgraffito miski Gabi Strama
Warsztaty nozownicze Klosy

Co to jest rzemiosło artystyczne?

Dziedzinę sztuki, jaką jest rzemiosło artystyczne, ciężko zdefiniować i zamknąć w ciasnych ramach. To przede wszystkim wytwarzanie przedmiotów o wysokich walorach artystycznych, choć niektóre działania skupiają się na przerabianiu, renowacji i ingerowaniu w produkt, który miał wcześniej inne zastosowanie. Wytwory rzemiosła nie tylko cieszą oko, ale często mają także praktyczne zastosowanie – nie kurzą się na półce, ale mogą stać się ulubionym, domowym akcesorium. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule 5 rzeczy DIY, które odświeżą Twoje wnętrze wiosną.

Przykładowe wyroby rzemiosła artystycznego

Lista produktów, które wytwarzają rzemieślnicy, jest naprawdę długa. Co więcej, wiele wyrobów rzemiosła artystycznego powstaje w limitowanych seriach, co gwarantuje unikatowość i niepowtarzalność przedmiotów. Z pewnością warto wspomnieć o pracowniach jubilerskich, snycerskich, introligatorskich czy zegarmistrzowskich, choć lista jest zdecydowanie dłuższa. Wystarczy rozejrzeć się po swoim mieszkaniu, aby znaleźć twórcze wyroby – ceramiczne, tkackie, złotnicze lub meblarskie.

Kurs rzezbiarski rzezby Leszek Michalski
Kurs rzezbiarski rzezby Leszek Michalski
Kurs rzezbiarski rzezby Leszek Michalski

Rzemiosło artystyczne w Polsce

Jeśli chodzi o trendy – zmieniają się z każdym sezonem. Nie ma jednak wątpliwości, że zainteresowanie pracami manualnymi rośnie. Być może to wynik powszechnego zmęczenia społeczeństwa godzinami spędzonymi przed ekranem komputera albo chęć otaczania się unikalnymi przedmiotami wykonanymi własnoręcznie. Niezależnie od pobudek, warto poznać ofertę FEBLIKa, która odpowiada na zainteresowania klientów i pozwala wejść w świat rzemiosła artystycznego u boku doświadczonych rzemieślników.

Jak wybrać rzemiosła artystyczne dla siebie?

Jak wspominaliśmy we wstępie, kluczem do odnalezienia własnej pasji jest testowanie różnych opcji. Sprawdź, jakie emocje budzi w Tobie praca z gliną, odwiedź pracownię renowacji mebli i zobacz, ile frajdy dają zajęcia z rzeźbiarstwa. Nie mamy wątpliwości, że podczas jednego z kursów poczujesz, że to jest to. Potem wystarczy podążać za tym głosem i uczyć się od najlepszych.

Warsztaty ceramiczne sgraffito miski Gabi Strama

Warsztaty rzemiosła artystycznego - rozpocznij naukę od podstaw

Nigdy nie jest za późno, żeby próbować nowych rzeczy i odkrywać nowe pasje. Sam proces poszukiwania może nieść za sobą wiele radości i wiedzy o nas samych, co jest dodatkową wartością. Warsztaty rzemieślnicze dostępne w ofercie FEBLIKa to szeroki przekrój możliwości doświadczania i przestrzeń do eksperymentowania. Kto wie, może uda Ci się trafić za pierwszym razem, ale jest też opcja, że odwiedzisz kilka pracowni. Jeden i drugi scenariusz jest prawidłowy.

Odkrywanie warsztatów rzemiosła artystycznego z FEBLIKiem, daje dodatkowo możliwość na poznanie prawdziwych pasjonatów, którzy niejednokrotnie postawili w życiu na nieszablonowy scenariusz. Ich historie, entuzjazm i zaangażowanie sprawiają, że wizyta w każdej pracowni rozbudza apetyt na więcej.

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto