Mindfulness w praktyce – jak zatrzymać swoje życie?

Weronika Kwiatkowska

W czasach, gdy życie w dużej mierze przeniosło się do sieci, a mrugające powiadomienia atakują nas o każdej porze dnia i nocy, warto znaleźć sposób, żeby się wyciszyć. Popularną metodą, o której można usłyszeć nie tylko w gabinetach terapeutów, są treningi uważności. Trening mindfulness to metoda, która pozwala odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Na wyjątkowo często googlowane pytanie: “mindfulness - co to jest” i po jakie ćwiczenia warto sięgnąć na początku, odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jak złapać chwilę wytchnienia?

Trening mindfulness można uważać za kolejną modę lub potraktować tę metodę jako narzędzie do szukania dobrostanu i wewnętrznego spokoju. Nie da się ukryć, że w dobie tak wielu bodźców i komunikatów, które docierają do nas z każdej strony, wyciszenie się to nie lada sztuka. Okazuje się, że odłożenie telefonu godzinę przed snem to prawdziwe wyzwanie, a spacer po lesie wcale tak nie cieszy, gdy przez głowę przebiegają natrętne myśli. Odpowiedzią na potrzeby osób, które tęsknią za chwilą wytchnienia i doświadczaniem tego, co dzieje się w danym momencie, może być właśnie wspomniany trening mindfulness.

warsztaty stolarskie talerz alelipa
Ceramika ręcznie robiona - jak zacząć?

Mindfulness - co to? Czym jest mindfulness (uważność)?

Zacznijmy od podstaw – co tak naprawdę kryje się pod słowem mindfulness? To antyczna, buddyjska praktyka, która ma na celu zwiększenie uważności oraz bycie tu i teraz – bez oceniania swoich emocji czy myśli. Według często cytowanych definicji to przede wszystkim “szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę”. Mindfulness to zarówno ćwiczenia, które pozwalają podnieść jakość codziennego funkcjonowania, ale także sposób na życie. Buddyjscy mnisi, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, podkreślają, że najważniejsza praktyka wydarza się między sesjami i formalną praktyką. Chodzi o sposób reagowania na sytuacje, które nas spotykają i umiejętność doświadczania ich takimi, jakie są.

Dlaczego trening uważności mindfulness stał się tak popularny?

O mindfulness można przeczytać na blogach, w social mediach i kolorowych magazynach. Skąd nagłe zainteresowanie tematem? Pragnienie odnalezienia wewnętrznego spokoju łączy wszystkich ludzi – niezależnie od statusu finansowego czy stanowiska, które zajmują. Z kolei czasy, w których żyjemy, wymagają od nas coraz więcej – bycia online 24/7, reagowania na wiele bodźców i nadążania za komunikatami, które pojawiają się z różnych źródeł. Wyciszenia można szukać na różne sposoby – planując wycieczki na łono natury, rozwijając swoje pasje lub dbając o duchowość. Mindfulness – trening uważności nie wymaga dodatkowego sprzętu i można zacząć go praktykować w dowolnym momencie. To zdecydowanie argument, który przemawia za tym, żeby chociażby przetestować techniki uważności.

Warsztaty ceramiczne sgraffito miski Gabi Strama
warsztaty ceramiczne amberious profilowe
Warsztaty ceramiczne koło Pracownia Formatka

Kto powinien zainteresować się mindfulness?

Trening mindfulness powinien szczególnie zainteresować osoby, którym regularnie towarzyszy odczucie niepokoju czy zmęczenia. Techniki uważności pomagają także obniżyć wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu. Regularna praktyka pozwala przeżywać codzienne chwile w bardziej świadomy sposób – doceniać dobre momenty i zachwycać się otaczającym światem. Co za tym idzie, ćwiczenia mindfulness pozwalają złapać balans i bardziej cieszyć się życiem, a ciężko uwierzyć, że są osoby, które świadomie zrezygnowałyby z takiej możliwości.

Warto także wspomnieć o powiązaniu treningów uważności z kreatywnością. Choć kreatywność może się kojarzyć z pracą artystów, to w praktyce jest ona potrzebna w wielu przestrzeniach. Umiejętne zarządzanie zespołem, gotowość do inspirowania otoczenia czy nieszablonowe podejście do stawianych przed nami zadań to także kreatywność. Co realnie ma wspólnego z technikami mindfulness? Jednym z głównych wrogów twórczego myślenia jest stres. Podwyższony poziom kortyzolu i wewnętrzna presja dalekie są od pomysłowości i śmiałości do sięgania po nowe rozwiązania. Trening uważności to ćwiczenia, które pomagają uspokoić umysł, są drogą do nieoceniającego i innowacyjnego sposobu myślenia. Brak nacisku i analizowania każdego ruchu to dobre środowisko do troszczenia się o własną kreatywność.

Mindfulness: ćwiczenia, które warto znać

Dość już teorii. Jak zacząć praktykować trening mindfulness i wdrożyć w swoje życie metody, które pomogą zwiększyć uważność? Warto zacząć od świadomego oddychania. Wdech, wydech, wdech. Choć proces odbywa się automatycznie, to skupienie się i świadome nabieranie powietrza do płuc, jest najprostszą metodą na zakotwiczenie się tu i teraz. Innym sposobem jest medytacja uważności mindfulness, czy też koncentrowanie się na jednej rzeczy na raz. W praktyce oznacza to spożywanie posiłków bez oglądania seriali, spacer bez rozmów telefonicznych czy picie kawy bez scrollowania telefonu. Brzmi jak marnowanie czasu? Właśnie to “marnotrawstwo” pozwala zbudować pomost z chwilą obecną.

Szukając wyciszenia, warto także rozwijać swoje pasje i dać sobie przestrzeń na doświadczanie radości. Można zacząć od zapisania się na warsztaty rzemieślnicze, które wymagają koncentracji na detalach. Formowanie kształtów z gliny na warsztatach ceramicznych czy wiązanie supełków na kursie makramy pozwala osadzić się tu i teraz. Sprawdź też pozostałe 5 korzyści z udziału w warsztatach twórczych.

Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty

Jak zachować uważność na co dzień w pracy? Jak działa mindfulness w biznesie?

Trening mindfulness to droga do prostszego i bardziej uważnego życia, która polepsza jakość relacji w pracy. Warto testować różne metody, żeby w praktyce zaobserwować, która nam służy. Nie potrzeba do tego sprzętów i szczególnych umiejętności. Gdy poczujesz przypływ irytacji i frustracje z powodu zapchanej skrzynki z mailami, po prostu zerknij przez okno i złap głęboki oddech. Wdech, wydech, wdech, wydech. Jesteś tu i teraz.

Przeczytaj również

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto