Makrama – jak zacząć naukę? Pierwsze kroki

Ula Dąbrowska / Wiktoria Muszkieta

Od czego zacząć naukę makramy? Czy to dla mnie? Wygląda pięknie, ale to musi być trudne… Jeśli masz tego typu wątpliwości, to ten tekst jest dla ciebie. Pomożemy, wytłumaczymy, a co najważniejsze: podpowiemy, jak zrobić makramę. W FEBLIKU mocno wierzymy, że każdy problem da się rozsupłać, a każdą wątpliwość - rozplątać. No chyba, że jednak chcesz coś upleść. W takim razie łap mocno wątek tego posta i kieruj się prosto do celu. Jak po sznurku!

Makrama - podstawy

Makrama to naprawdę super zabawa! Jest idealna dla początkujących. Makramę polubią Ci, którzy uważają, że nie mają zdolności artystycznych oraz wszyscy wyjadacze, dla których DYI czy robótki ręczne, to nie pierwszyzna. Makrama spodoba się także wszystkim, którzy kochają robić piękne przedmioty i chcą się realizować twórczo. Wśród klientów FEBLIKA jest jeszcze jedna grupa makramowych fanów: to entuzjaści pomieszania z poplątaniem. Dobrze sobie czasem coś splątać, żeby to potem pięknie na nowo uporządkować. Węzeł, kłębek, plątanina? Wystarczy odrobina cierpliwości, a z chaosu wyłania się piękno, harmonia i przemyślany wzór. Normalnie, jak w życiu.

warsztaty dziewiarskie czapka imunique
warsztaty-makrama-ozdoby-makramy-plote

Czym są makramy?

Makrama to nazwa techniki wyplatania. Przy pomocy określonych splotów i węzłów możemy tworzyć przeróżne ozdoby. Słowo „makrama” jest też często używane do nazywania dzieł, które powstają przy użyciu tej techniki. Najbardziej popularne tworzywo do wyplatania to po prostu naturalny, bawełniany sznurek. Ale sznurek sznurkowi nierówny, bo każdy może mieć odrobinę inny splot, co przekłada się na jego giętkość, wygląd i końcowy efekt pracy. Sznurek to nie jedyny materiał, z którego możemy stworzyć makramę, ale na pewno najbardziej popularny. Jeśli chcesz, możesz też eksperymentować z innymi materiałami. Do robienia makramy można użyć rafii, pasów pociętego materiału, sznurka z konopi czy lnu. Dzięki makramie możemy stworzyć naprawdę wiele elementów dekoracji wnętrz. Najbardziej popularne są makramy na ścianę, czyli sznurkowe obrazki lub jak inni wolą makatki. Ale makramowe mogą być też kwietniki, poduszki, biżuteria, a nawet wiszące fotele i hamaki. Jaka będzie Twoja pierwsza makrama? To już zależy tylko od Ciebie.

warsztaty makramy Makramy Plote
warsztaty makramy Makramy Plote
warsztaty makrama lustro imunique

Jaki sznurek wybrać?

W związku z rosnącą popularnością tej techniki, z każdym rokiem pojawia się coraz większy wybór sznurków do makramy. Sznurki różnią się od siebie grubością i rodzajem splotu, najczęściej są wykonane z bawełny. Mamy sznurki plecione, skręcane i potrójnie skręcane. Dwa ostatnie dają nam możliwość rozplatania ich końców, a nawet wyczesywania i tworzenia frędzelków oraz ozdobnych “grzywek”. Warto zwrócić uwagę na jakość sznurka i nie sugerować się jak najniższą ceną.

warsztaty makramy Makramy Plote

Pierwszy sznurek do makramy

Sznurek powinien być mięciutki i elastyczny, ponieważ chcemy się dobrze i przyjemnie bawić. Makrama ma na celu tworzenie czegoś pięknego, doświadczanie przyjemności z pracy dłońmi. A to może stać się przykre, a czasem wręcz niemożliwe, gdy trzeba się męczyć z zaciskaniem twardego sznura, który nie chce z nami współpracować, przy tworzeniu splotów. Niewygodny sznurek zdecydowanie popsuje naszą pierwszą przygodę z makamą. Pamiętaj także, że sznurki do makramy powinny być zawsze atestowane, ponieważ mają długotrwały kontakt z naszą skórą. Nie wszyscy producenci o to dbają.

warsztaty makramy Makramy Plote
warsztaty makrama łapacz snów księżycowe sploty
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty
warsztaty makrama kwietniki ksiezycowe sploty

Niezbędne narzędzia do robienia makramy

Makramę wyplatamy tylko za pomocą naszych dłoni, więc nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi, jak szydełko, druty czy krosno. Natomiast w zależności od tego, co chcemy wykonać, mogą nam się przydać kółeczka do stworzenia kwietnika lub drewniany patyk do wykonania makramy na ścianę. Do makramy możemy także wplatać inne elementy tj. koraliki.

Makrama jak zacząć
warsztaty makramy Makramy Plote
warsztaty makrama kwietniki ksiezycowe sploty
Warsztaty makramy kwietnik Splotka
warsztaty makrama lustro imunique
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty
warsztaty makrama łapacz snów księżycowe sploty

Jak zrobić swoją pierwszą makramę

Każdy, kto w dzieciństwie tworzył bransoletki z muliny, zrobił już swoją pierwszą makramę. Mulina to nie sznurek, a wielkość bransoletki nie przypomina typowych makram na ściany, ale zasada jest taka sama. Supełek po supełku, węzełek po węzełku i powstaje coś nowego. A przy okazji pojawia się satysfakcja, czasem wyciszenie, kiedy indziej po prostu zachwyt i duma. Samodzielne wykonanie makramy najłatwiej zacząć od zaplanowania tego, co chcemy upleść. Możemy też używać wzorów dostępnych w internecie. Często zamiast słowa „wzory” używa się spolszczonej nazwy z języka angielskiego, czyli tzw. patterny. Ale uwaga, pamiętajmy, że można inspirować się pracami innych, ale niezbyt fajnie jest je kopiować. Jeśli masz już sznurek, wybrany wzór, którego chcesz się nauczyć i trochę czasu, to właściwie jesteś gotowa/y. Świat makram stoi przed Tobą otworem. Odważ się i zrób swój pierwszy węzeł. A potem kolejny i kolejny… Makrama jest bardzo przystępna dla początkujących, znajomość dosłownie kilku węzłów sprawia, że można już samemu kombinować i wymyślać własne sploty.

Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty
warsztaty dziewiarskie czapka imunique
warsztaty-makrama-ozdoby-makramy-plote
warsztaty makramy Makramy Plote
warsztaty makrama lustro imunique
warsztaty makramy Makramy Plote
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty

Jak zawiesić sznurki na kiju?

Do stworzenia prostej makramy naściennej musimy przygotować kilka sznurków o podobnej długości i zamocować je do kijka przy pomocy prostego węzła mocującego (zob. zdjęcie powyżej). Aby go wykonać, bierzemy sznurek i składamy go na pół. Z jednej strony powstaje nam pętelka. Przykładamy ją do kijka i przekładamy przez nią końce sznurka. Powtarzamy z każdym ze sznurków.

Warsztaty makramy Im Unique
warsztaty makramy grupowe makramy plote
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty

Podstawowe węzły w makramach

Podstawowych węzłów w makramie jest kilka, natomiast nazewnictwo w języku polskim jest różne. Mamy węzeł mocujący, węzeł płaski (który jest zupełnie inny niż ten żeglarski) i różne kombinacje węzła żebrowego.

Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty
warsztaty makramy Makramy Plote
warsztaty makrama łapacz snów księżycowe sploty
warsztaty makramy Makramy Plote

Proste wzory dla początkujących

Nauka makramy nie jest skomplikowana i nie wymaga wielkich przygotowań. Pewnie dlatego ta technika zyskuje coraz większą popularność. Jeśli interesuje Cię makrama dla początkujących, to polecamy dwie drogi. Najłatwiej zapisać się na warsztat, na którym otrzymasz wszystkie niezbędne akcesoria i porady. (Więcej informacji zdobędziesz na końcu tego artykułu). Na zajęciach dowiesz się, jak zrobić makramę krok po kroku i w błyskawicznym tempie poznasz tajniki tej pięknej sztuki wyplatania. Ale nie jest to konieczne! Jeśli wyposażysz się w miękki sznurek, cierpliwość i zaangażowanie, to możesz nauczyć się robić makramy sam/sama. Wystarczy poznać kilka podstawowych splotów, które znajdziesz np. na youtubie. Fraza „makrama od podstaw” otworzy przed Tobą wiele interesujących drzwi w internecie. Ale uczciwie uprzedzamy, nic nie jest tak przyjemne jak przestąpienie progu prawdziwej pracowni. Kontakt z człowiekiem sprawia, że nauka idzie łatwo szybko i efektywnie. Ale szanujemy osoby zdeterminowane i wszystkie Zosie-Samosie tego świata. To dla Was piszemy ten post!

warsztaty makrama lustro imunique

Naucz się robić makramę na warsztatach

No dobrze, koniec ze ściemnianiem. Jasne, zachęcamy Cię do pracy na własną rękę – do odważnych (i zaciętych) świat należy! Ale nie ukrywajmy, najlepiej makramę poznaje się na warsztatach. Nic nie zastąpi nauki „od mistrzów w swoim fachu”. I tu mamy dobrą wiadomość: FEBLIK może Ci w tym pomóc. Czemu? Bo właśnie od tego jesteśmy! FEBLIK to portal warsztatów twórczych, który oferuje także zajęcia z makramy. Czemu uważamy, że zajęcia na żywo to jednak najlepsza droga? Bo się o tym przekonaliśmy, a z nami setki uczestników. To proste. Na warsztatach z makramy prowadzący czuwa nad postępem Twojej nauki. Jeśli utkniesz w jakimś miejscu, to… To zaraz ktoś Cię z tego ślepego zaułka wyprowadzi. Nie musisz szukać odpowiedzi w internecie i gąszczu materiałów, bo wystarczy, że po prostu zapytasz. Proces edukacyjny idzie w takich warunkach dużo szybciej. A co równie ważne – także dużo przyjemniej. Na zajęciach nauczysz się wyplatać makramę w życzliwej atmosferze, razem z ludźmi takimi, jak Ty. Będziesz mógł/mogła podglądać, inspirować się, a jeśli lubisz – także konkurować. Możesz liczyć na wsparcie, pochwałę, doping i konstruktywną krytykę. Za dobrą atmosferę na warsztatach możemy ręczyć.

Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty
warsztaty makrama łapacz snów księżycowe sploty
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty

Najlepsze warsztaty makramy na FEBLIKU

Na portalu FEBLIK znajdziesz coś idealnie dla ciebie: warsztaty makramy – dla początkujących i nie tylko. Wybieramy tylko sprawdzonych prowadzących i zajęcia, które mają „to coś”. Taką właśnie mamy misję: szukać i znajdować fachowców, którzy dzielą się swoją pasją i wiedzą. Wybieramy zajęcia w małych grupach, aby każdy czuł się zaopiekowany i mógł najpełniej korzystać z programu. Pilnujemy też, aby każde warsztaty były inspirujące, kreatywne i dopracowane na tip-top. Zapisz się i pozwól, aby prowadząca pomogła Ci zrobić makramę – tę pierwszą, a może i kolejne. Ucz się od najlepszych, szybko i w ciepłej atmosferze. A jeśli coś-niecoś już wyplatasz, to warsztaty makramy też są dla Ciebie. Na zajęciach poznasz nowe wyjątkowe wzory, węzły i projekty. A do tego spędzisz naprawdę miło i wartościowo swój wolny czas.

warsztaty makramy Makramy Plote
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty
Warsztaty makramy Ksiezycowe Sploty

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto