Projektowanie biżuterii dla początkujących. Jak zacząć?

Weronika Kwiatkowska

Minimalistyczne kolczyki, lśniące broszki czy bransoletki z kolorowymi kamieniami? Biżuteria to dla niektórych stylowy detal, a dla innych kluczowy element stroju. Niezależnie od tego, jak wygląda to w Twoim przypadku, samodzielne projektowanie biżuterii to prawdziwa frajda! Jak zrobić własną biżuterię, gdzie szukać inspiracji i jakie narzędzia są niezbędne? Dzisiaj odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Projektowanie biżuterii dla początkujących

Samodzielne projektowanie biżuterii można rozpocząć w domowym zaciszu lub uczestnicząc w kursie. Warsztaty jubilerskie pomogą uniknąć błędów początkujących i z pewnością nieco przyspieszą cały proces. To też opcja, żeby podpatrzeć doświadczonych rzemieślników i spotkać się z ludźmi, którzy są entuzjastami rzemiosła. Niezależnie od tego, na którą ścieżkę się zdecydujesz, warto zacząć od podstaw – zebrania inspiracji, przygotowania stanowiska pracy i zaznajomienia się z zasadami tworzenia biżuterii według własnego projektu. Choć nie mamy nic przeciwko spontaniczności, to jednak ustalenie planu, znacząco ułatwi pierwsze podejście do projektowania biżuterii. 

Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt

Podstawowe zasady projektowania biżuterii

Przygodę z projektowaniem biżuterii dobrze jest zacząć od zadania sobie pytania, jaki jest Twój styl. Po pierwsze pozwoli to zgromadzić niezbędne materiały do pracy – tylko Ty wiesz, czy więcej radości sprawią Ci kolorowe kamienie, czy minimalistyczna stal. To także cenna wiedza, która przyda się przy tworzeniu projektu pierwszego dzieła.

Warto też zorganizować sobie miejsce do pracy. Stwórz sobie przestrzeń na stole lub biurku i usuń zbędne detale. Praca nad stworzeniem własnej biżuterii to układanie małych elementów, które szkoda by było zagubić w domowej pracowni. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ustaw biurko przy oknie lub innym miejscu, gdzie będziesz mieć dostęp do światła dziennego. Jeśli nie jest to możliwe – po prostu zatroszcz się o dobre oświetlenie. 

Nie zapomnij również o tym, że większy podmuch powietrza może zmieść koraliki ze stołu. Zamknij okna, upewnij się, że w domu nie ma przeciągu i na czas pracy wyproś z pokoju czworonożnych przyjaciół. Mogą zerkać na Twoją radosną twórczość, jeśli masz pewność, że nie zamiotą ogonem koralików ze stołu w najmniej spodziewanym momencie. 

Jak stworzyć własny projekt biżuterii?

Biała kartka, ołówek i kolorowe pisaki to niezbyt kosztowna, ale bardzo skuteczna baza do projektowania biżuterii. Nawet jeśli kusi Cię, żeby od razu zasiąść do układania pierwszych wzorów, zacznij od szkicu. Rozrysuj detale i sprawdź na papierze, jak prezentują się konkretne połączenia kolorystyczne. To etap, w którym można zweryfikować wstępne założenia, albo jeszcze bardziej dać się ponieść fantazji. Rysuj, kreśl i łącz kolory – to będzie Twój moodboard, do którego możesz wrócić już na etapie tworzenia pierścionka lub zawieszki. 

Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt

Etap inspiracji

Inspiracji do tworzenia własnej biżuterii można szukać na każdym kroku. Choć intuicyjnie najłatwiej zawędrować na Pinteresta, który jest prawdziwą skarbnicą pomysłów i twórczych tutoriali, to jednak pomysłów na projekt biżuterii można szukać także offline. Mamy tu na myśli chociażby długie spacery i przyglądanie się rozkwitającym kwiatom, wizyty w galeriach sztuki czy seanse w kinie. W każdym z tych miejsc można znaleźć pomysły na połączenia kolorystyczne, kształty i faktury, które staną się punktem wyjścia w procesie kreatywnym. Podczas twórczego spaceru notuj, rób zdjęcia i rysuj – to będzie Twoja unikalna baza do stworzenia indywidualnego projektu biżuterii.

Szkicowanie własnego projektu

Widzisz już oczami wyobraźni swój projekt biżuterii? To dobry start. Nie poprzestawaj jednak na tym etapie. Naszkicowanie projektu i przelanie twórczej wizji na papier, pomoże zweryfikować pomysł. Szkicownik, ołówek, pisaki lub kolorowe kredki to niezbędne wsparcie w całym procesie. 

Jak naszkicować swój projekt biżuterii? Skup się na kilku perspektywach – sprawdź, jak Twoja błyskotka będzie wyglądała z góry, a jak z boku i przy zapięciu. Osobno możesz narysować detale – połączenia kolorystyczne lub barwne chwosty, które przyczepisz do bransoletki. Jeśli na tym etapie poczujesz, że zdolności manualne nie są Twoją największą kompetencją – nie przejmuj się. Rysunki są czymś bardzo Twoim i mają pomóc uchwycić artystyczną wizję. Nikt nie będzie ich wkładał za ramkę – pomyśl o nich jak o roboczych projektach i rysunkach technicznych. 

Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt

Rozważenie szczegółów projektu

Pora na detale! Być może etap szkicowania zweryfikował Twój projekt i nic w tym złego. Jeśli okazało się, że ozdobnych kamyczków ma być mniej lub na odwrót – potrzebujesz więcej błyszczących koralików, wszystko idzie zgodnie z planem. Właśnie dlatego wykonuje się wstępne rysunki, żeby rozważyć możliwe konfiguracje i detale biżuterii. 

Możliwy jest także scenariusz, w którym zdecydujesz, że nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę. Choć stworzenie własnego pierścionka wydaje się być ekscytujące, może warto zacząć od prostej zawieszki lub minimalistycznej bransoletki? W odkrywaniu świata rzemiosła należy pamiętać, że trening czyni mistrza. Pierwsze projekty mogą być nieco koślawe, ale z każdym kolejnym, będziesz rozwijać swoje zdolności i zwracać uwagę na więcej detali. Co więcej – choć dumnie jest przywdziać swoją pierwszą błyskotkę, najwięcej zabawy daje sam proces i odkrywanie nowych zdolności. To właśnie na tym warto się skupić i nie narzucać sobie zbyt dużego tempa i wyśrubowanych wymagań.

Wybór materiałów do projektu

Skąd wziąć materiały i narzędzia do własnego projektu biżuterii? Do tematu można podejść na kilka sposobów. Możesz rozejrzeć się po swojej przestrzeni i zastanowić się nad recyklingiem. Projektowanie biżuterii może być równie dobrze opcją na odświeżenie starych kolczyków lub podkręceniem wisiorka, który od dawna leży w Twojej szafce. Tym sposobem projekt biżuterii będzie opcją przyjazną dla portfela i da przedmiotom drugie życie. 

Drugie rozwiązanie to odwiedzenie hurtowni jubilerskiej lub sklepu dla rzemieślników – sprawdź także te online, w których na spokojnie możesz przejrzeć dostępne materiały. Co może się przydać, jeśli masz już przed sobą własny projekt naszyjnika lub wisiorek własny wzór? Przygotowaliśmy praktyczną listę, która sprawdzi się, jeśli zastanawiasz się, jak zostać projektantem biżuterii. 

Zacznij od zgromadzenia niezbędnych narzędzi – postaw na szczypce lub precyzyjne nożyczki, najlepiej takie, które przeznaczone są do prac jubilerskich. Same szczypce dostępne są w różnych kształtach. Szczypce wielofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzą się w wielu scenariuszach i będą świetną opcją dla osób początkujących. Z czasem można również dokupić wydłużone, okrągłe szczypce do robienia oczek oraz płaskie szczypce do zaginania elementów. W niezbędniku początkującego jubilera powinien się znaleźć także młoteczek, specjalny klej oraz, jeśli chcesz sobie ułatwić pracę, młynek do nawlekania koralików. Cała reszta zakupowej listy to już półfabrykaty związane z Twoim projektem – druciki, żyłki, nici, sznurki oraz elementy, które będą ozdobną częścią – koraliki, naturalne kamienie lub detale ze stali szlachetnej. 

warsztaty jublerskie Pracownia Jubilerska Kacper Michalski
warsztaty jublerskie Pracownia Jubilerska Kacper Michalski
warsztaty jublerskie Pracownia Jubilerska Kacper Michalski

Jak wykonać biżuterie według własnego projektu?

Przejdźmy do sedna – jak projektować biżuterię i stworzyć swoje pierwsze dzieło? Zacznij od pomysłu, przygotuj szkic, zbierz niezbędne detale i działaj! Pierwsze zawieszki lub bransoletki pozwolą Ci zrozumieć, jaki styl jest Ci najbliższy. Wyeliminujesz też drobne niedoskonałości, które swoją drogą dodają projektom osobistego charakteru. Szukaj także w sieci tutoriali – to dobre źródło nauki, choć mamy do polecenia lepsze!

Naucz się wykonywać i projektować biżuterie od podstaw na warsztatach FEBLIKA

Warsztaty jubilerskie FEBLIKa to niezwykła przygoda i bezpieczna przestrzeń, w której można stawiać pierwsze kroki w świecie rzemiosła. Doświadczony artysta czuwa nad projektami początkujących kursantów i aktywnie towarzyszy im w procesie tworzenia własnej biżuterii. Wybierając ten scenariusz, nie musisz się także martwić o narzędzia i półfabrykaty – Twoim jedynym zadaniem jest pojawienie się w pracowni, radosne doświadczanie i zdobywania nowych kompetencji.

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto