Jak znaleźć hobby? Jak znaleźć swoją pasję?

Weronika Kwiatkowska

Co przynosi Ci radość w wolnym czasie? Być może uśmiechasz się pod nosem, słysząc frazę „wolny czas”. Cóż, niektórzy twierdzą, że dorosłość charakteryzuje się funkcjonowaniem z regularną zadyszką, inni sugerują, że to kwestia priorytetów. Nie będziemy wchodzić w polemikę - podpowiemy raczej, jak znaleźć hobby i własny sposób na relaks.

Jak znaleźć swoją pasję?

Jak znaleźć pasję w życiu? Najlepiej od zabrania siebie na kawę i pobyciu ze sobą w ciszy. Często natłok spraw i codziennych obowiązków sprawia, że wsłuchanie się w siebie jest prawie niewykonalną misją. A to właśnie te ciche głosy pomagają nam znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jak znaleźć hobby w dorosłym życiu? Zatrzymać się choć na chwilę i zapytać siebie, co faktycznie wywołuje szeroki uśmiech na naszej twarzy. To już pierwszy krok do sukcesu.

Jak zacząć rzemiosło
Integracja zespołu w firmie - 5 pomysłów na warsztaty

Od czego zacząć identyfikowanie pasji?

Sączysz samotną kawę, a odpowiedzi nadal nie przychodzą? Mamy pewność, że te chwile zatrzymania nigdy nie idą na marne. Ale wróćmy do pytania, jak znaleźć pasję. Dobrym sposobem jest metoda prób i błędów. Choć żyjemy w czasach, w których poszukujemy błyskawicznych odpowiedzi, to warto dać sobie czas na odkrywanie. Sam proces – testowanie, sięganie po nowe, zadawanie sobie pytań – bywa równie ekscytujący, jak odpowiedź, której wypatrujemy. Aby znaleźć hobby, warto stworzyć sobie ramowy plan poszukiwań i wypisać na kartce obszary, które nas ciekawią. Taka lista z tropami pomoże podjąć pierwsze kroki na drodze do odnalezienia pasji. 

Rozwijanie pasji

A może jesteś już w miejscu, w którym udało Ci się odnaleźć swoje hobby. Jak rozwijać zajawkę? Najlepiej na stałe wpisać ją do kalendarza, przeznaczyć określony budżet i zrobić z niej priorytet. Ciekawym pomysłem jest także dołączenie do grupy pasjonatów – to sposób na wymienianie się nowymi pomysłami i poszerzanie swoich horyzontów. Zresztą wiadomo – w grupie zawsze raźniej. A może zaangażujesz w nowe hobby najbliższych i postawisz na spotkania rodzinne bez nudy?

warsztaty stolarskie łyżka alelipa
warsztaty florystyczne z płatka
warsztaty malarskie akwarela openart

Jaką pasję wybrać?

Wróćmy jednak do poszukiwań i pytania, jak znaleźć pasję. Rozglądając się za nowym zajęciem, warto postawić na hobby, które będzie sprawiało sporo radości, da poczucie sprawczości i pozwoli się zatrzymać. To ostatnie jest szczególnie cenne zarówno dla naszego ciała, jak i głowy. Hobby to tak naprawdę odpowiedź na popularny trend –  mindfulness w praktyce. To skuteczny sposób na to, jak obniżyć poziom stresu i złapać balans w życiu. Zresztą za pytaniem, jak znaleźć swoją pasję, często kryje się znacznie więcej. To też pytania o wewnętrzny spokój, cel w życiu i złapanie oddechu. 

Pomysły na hobby

Kto pyta, nie błądzi, a kto sięga po różne aktywności, ten z pewnością znajdzie coś dla siebie. Rozglądając się za nową pasją, warto zastanowić się nad warsztatami rzemieślniczymi. To swego rodzaju powrót do korzeni – dziś spędzając długie godziny przed komputerem, nieco zapomnieliśmy o niezwykłych talentach, które w nas drzemią. A przecież nasze dłonie potrafią tworzyć naczynia, malować obrazy czy układać piękne bukiety. Czasami po prostu trzeba stworzyć przestrzeń, żeby głęboko skrywane kompetencje doszły do głosu. A gdy to się już wydarzy – frajdy będzie, co niemiara!

Poniżej przygotowaliśmy listę 4 tropów dla odkrywców nowych pasji:

warsztaty stolarskie toczenia kobiety Alicja w krainie drewna

Kurs ceramiki dla potrzebujących wyciszenia

Praca z gliną pozwala uciszyć rozbiegane myśli oraz być tu i teraz. To przestrzeń, która pozwala odkryć sprawczość, jaka drzemie w każdym z nas, ale też umożliwia twórcze wyrażenie tego, co siedzi gdzieś głęboko. Lekcje przy kole garncarskim uczą pokory i szybko pokazują, że nie ma drogi na skróty. Zresztą stworzyliśmy osobny artykuł o tym, jak zacząć przygodę z ceramiką.

A może florystyka?

Bycie blisko natury działa na nas leczniczo, więc może tak samo wyciszająco zadziała na Ciebie układanie bukietów? Oprócz zachwytów nad pięknem kwiatów, zajęcia florystyczne to przyspieszony kurs ze znajomości gatunków roślin. To jedna z tych pasji, która zdecydowanie wykracza poza drzwi pracowni. Nową pasją możesz cieszyć się podczas spaceru na łące i układając wiązanki z polnych kwiatów. 

warsztaty ceramiczne minikurs garncarski ronja
Warsztaty florystyczne Struktury Natury

Przez żołądek do serca - wybierz warsztaty kulinarne

A gdyby tak z gotowania zrobić pasję? Jeśli chodzenie po restauracjach i odkrywanie nowych smaków sprawia Ci przyjemność, być może tyle samo frajdy da Ci samodzielne tworzenie potraw. Gotowanie to wyjątkowo pyszne hobby i mamy poczucie, że Twoi najbliżsi ucieszą się na wieść o nowej pasji.

Malarstwo także dla początkujących

Nawet jeśli na lekcjach plastyki nikt nie nadał Ci ksywki “Picasso” to wcale nie jest za późno, żeby sprawdzić się w świecie sztuki. Białe płótno pozwala wyrzucić z siebie wszystko to, co trudno wyrazić słowami, a płynne ruchy pędzlem dadzą ujście nagromadzonym emocjom. Choć zajęcia sztuki brzmią nieco onieśmielająco, to jednak każdy może spróbować, jak to jest być twórcą – i kto wie, może właśnie te nieśmiałe początki będą drogą do odnalezienia nowej pasji. 

warsztaty malarskie akwarela monika stolarska
warsztaty malarskie akwarela monika stolarska

Znajdź swoje hobby także na warsztatach FEBLIKA

Jak znaleźć hobby? Najlepiej mając otwartą głowę i ciągłą ciekawość wobec świata. Warto także bywać w miejscach, które inspirują i otaczać się ludźmi, którzy żyją w sposób nieszablonowy. Co więcej, często odpowiedzi na pytania mamy pod samym nosem. Szukając przestrzeni na odkrywanie świata rzemiosła, warto zapoznać się z ofertą FEBLIKA. To warsztaty prowadzone przez rzemieślników z krwi i kości, którzy dosłownie zapraszają do swojego świata – odwiedzenie pracowni artystycznej jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Kto wie, może to właśnie tam uda Ci się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak znaleźć pasję i cel w życiu. Trzymamy za to kciuki!

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto