Jak zrobić własną biżuterię?

Weronika Kwiatkowska

Tworzenie własnej biżuterii to przepis na odpoczynek po długim dniu i prosty sposób na stworzenie efektownego dodatku, który ożywi każdą stylizację. Podpowiadamy, jakich narzędzi potrzebuje początkujący jubiler i skąd czerpać inspiracje. Jeśli zastanawiasz się, jakie materiały przydadzą się do tworzenia własnej biżuterii - tu również znajdziesz odpowiedź.

Sposób na własnoręczną biżuterie

Projektowanie własnej biżuterii brzmi szumnie, ale tak naprawdę to zajęcie, któremu może oddać się każdy. Wystarczy odrobina kreatywności, wolnego czasu i chęci, aby stworzyć coś pięknego. Na początku warto skupić się na prostych wzorach, które nie wymagają użycia skomplikowanych narzędzi. Kluczem do sukcesu jest pomysł. Rozrysowanie projektu i rozpisanie niezbędnych elementów to już prosta droga do wyprodukowania własnej ozdoby.

Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt

Czy można zrobić własną biżuterię bez wychodzenia z domu?

Odpowiedź jest prosta – oczywiście! Tworzenie własnej biżuterii nie wymaga dostępu do specjalistycznych narzędzi lub drogich surowców. Wręcz przeciwnie. Ozdoby można stworzyć z materiałów, które od dawna zalegają w szafach – to dobry sposób, żeby oczyścić przestrzeń i pozornie zbędnym przedmiotom dać drugie życie.

Jakie materiały dostępne w domu można wykorzystać do tworzenia własnej biżuterii?

Nie trzeba planować specjalnej wycieczki do sklepu, aby zacząć domową produkcję biżuterii. Wystarczy rozejrzeć się po domu i skorzystać z materiałów, które są dostępne pod ręką. Co może się przydać? Między innymi metalowe elementy takie jak nakrętki, druty miedziane, spinacze czy agrafki. Uroku biżuterii diy (do it yourself) dodadzą także różne detale np. włóczki, piórka, kawałki drewna, modelina, twory natury oraz elementy starych błyskotek. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie pamiątek z wakacji np. muszelek lub drobnych kamyczków.

Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty zlotnicze MedusaArt

Własnoręczna biżuteria. Podstawowe narzędzia do robienia biżuterii.

Przy produkowaniu biżuterii nie trzeba sięgać po zaawansowane narzędzia. Przy samodzielnym tworzeniu świecidełek wystarczy mieć pod ręką nożyczki, cążki do cięcia oraz okrągłe i płaskie szczypce. Z pewnością przydatny będzie także klej, który umożliwi przytwierdzenie drobnych detali. Przed rozpoczęciem prac, warto zabezpieczyć stół, który posłuży za domowy warsztat. Chyba, że chcesz przy okazji ozdobić wyposażenie mieszkania.

Własna biżuteria diy - skąd czerpać inspiracje?

Inspiracji do tworzenia biżuterii w domowym zaciszu można szukać dosłownie wszędzie! To już tylko od Twojej kreatywności zależy czy podążysz za jubilerskimi trendami, czy rozejrzysz się po okolicy. Przyroda, sztuka, film oraz odległe kultury są niekończącymi się źródłami twórczych inspiracji. Nie zapominamy także o Internecie – Pinterest to prawdziwa skarbnica pełna pomysłów i gotowych instrukcji, które doceni każdy początkujący jubiler.

Warsztaty jubilerskie zlotnicze kurs zlotniczy MedusaArt

Najprostsze wzory do stworzenia biżuterii w domu

Od czego zacząć przygodę z biżuterią handmade? Najlepiej od prostych wzorów, które wymagają raczej kreatywności niż dostępu do specjalistycznego sprzętu. Przykładem jest między innymi sznurkowa bransoletka, której można nadać indywidualnego stylu. To już tylko od Ciebie zależy czy będzie jej bliżej do klimatów boho, etnicznego stylu czy minimalistycznych dodatków. Nie ma złych odpowiedzi – proces twórczy jest w Twoich rękach.

Tworzenie biżuterii krok po kroku

Jeśli to od bransoletki planujesz rozpoczęcie przygody, kluczem będzie zdobycie elementów, które nawleczesz na sznurek. Przygotuj wstępny projekt i rozejrzyj się po domu w poszukiwaniu dodatków. Możesz także zająć się recyklingiem nienoszonej biżuterii – koraliki z zapomnianej zawieszki sprawdzą się tutaj idealnie. Następnie wystarczy nawlec detale na sznurek.

Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy MedusaArt

Stwórz własną biżuterie na warsztatach FEBLIKA

Samodzielne tworzenie własnej biżuterii to niezwykła przygoda. A co powiesz na to, żeby u Twojego boku pojawił się wykwalifikowany rzemieślnik, który zdradzi Ci sekrety pracy jubilera i podpowie najlepsze rozwiązania? To możliwe! Warsztaty jubilerskie organizowane przez FEBLIKa to jedyna w swoim rodzaju okazja do odwiedzenia warsztatu twórcy i praca pod jego czujnym okiem. To również możliwość dzielenia przestrzeni kreatywnej z innymi początkującymi jubilerami i korzystanie z wiedzy doświadczonego artysty. Wizyta w pracowni pozwala także na dostęp do sprzętu, który jest nieosiągalny przy pracy w domowych warunkach. Wisienką na torcie jest nadzór rzemieślnika, podczas kursu tworzenia biżuterii dzięki któremu unikniesz błędów początkującego twórcy, a wejście do świata jubilerstwa będzie jeszcze bardziej ekscytujące!

Nadal zastanawiasz się, czy warto wziąć udział w warsztatach? Oto 5 korzyści z udziału w warsztatach twórczych, które możesz zyskać.

Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt
Warsztaty jubilerskie zlotnicze zlotniczy warszawa MedusaArt

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto