Własnoręcznie wykonane przedmioty napawają dumą. Jeśli jeszcze przy okazji są praktyczne i mogą zawisnąć na honorowym miejscu w salonie - czego chcieć więcej? Zegar z drewna zalicza się właśnie do tego typu przedmiotów. Choć dla osób, które nie mają nic wspólnego ze stolarstwem może brzmieć to, jak zawiła i skomplikowana misja - nic bardziej mylnego. Stworzenie własnego zegara jest zadaniem, które uda się zrealizować nawet początkującym stolarzom.
Jakie drewno wybrać do zegara?
Kluczową kwestią związaną z tworzeniem własnego zegara jest odpowiedni wybór surowców. Gdzie znaleźć drewno? Po produkt do działań kreatywnych najlepiej wybrać się do tartaku lub zakładu drzewnego, w którym przerabiane są całe drzewa. Można również rozważyć wycieczkę do lasu – szczególnie uwzględniając obszary po wycince. Rodzaj drewna będzie warunkował ostateczny efekt i wygląd zegara. Kolor, gęstość drzewnych włókien oraz rodzaj usłojenia to elementy, które wpłyną na to, w jakiej formie dzieło zawiśnie na Twojej ścianie. Warto się wcześniej zastanowić albo nawet wstępnie rozrysować projekt – z pewnością ułatwi to poszukiwania niezbędnego kawałka drewna.
Jak przygotować drewno?
Następnym niezwykle ważnym etapem tworzenia drewnianego zegara jest samo przygotowanie znalezionego materiału. Nie da się ukryć, że stan drewna będzie odgrywał kluczową rolę. Mokre drewno zebrane w lesie trzeba będzie porządnie osuszyć. Pod wpływem wilgoci może mieć tendencję do pękania i odkształcania się. Należy również pozbyć się niechcianych lokatorów. Owadów, które żyją w drewnie najlepiej pozbyć się środkami chemicznymi. To da pewność, że wyprowadzą się na stałe. Na tym etapie warto także wyrównać i wyszlifować drewno zgodnie z pomysłem oraz odpowiednio zabezpieczyć materiał olejem lub lakierem.
Nanoszenie godzin na zegar z drewna
Pora na detale! Na tym etapie prac przydadzą się narzędzia takie jak strug do wyrównania powierzchni, szlifierka do wygładzenia, dłuto, które pozwoli okorować drewno i usunąć niedoskonałości oraz wkrętarka do przewiercenia otworu na środku cyferblatu. Do zaznaczenia godzin najlepiej użyć wypalarki, gotowych cyfr lub ozdobnych ćwieków. Można również rozważyć alternatywny scenariusz i w ogóle ich nie oznaczać. Jeśli kawałek drewna ma ciekawy kształt, zegar będzie wyglądał efektownie bez tego detalu.
Wykończenie zegara z drewna
Ozdabianie zegara i personalizowanie go to już właściwie wisienka na torcie. Sama obróbka drewna nie powinna stanowić problemu – praca ze szlifierką jest przyjemna i nieskomplikowana. Większym wyzwaniem może się okazać wyfrezowanie miejsca na zegarowy mechanizm – szczególnie w twardszych gatunkach, takich jak grab czy dąb. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy doświadczonego rzemieślnika, który ma dostęp do profesjonalnych narzędzi.
Na koniec drewniany zegar można pomalować za pomocą farb akrylowych lub kredowych. Inną opcją jest użycie wypalarki, która umożliwi nawiercenie otworów i dołączenie ozdobnej makramy. Każdy kolejny krok to już absolutna dowolność i przestrzeń na kreatywne działanie. Na tym etapie twórcę może zatrzymać, już tylko jego wyobraźnia – sposobów na ozdobienie drewnianego zegara jest nieskończenie wiele.
Stwórz własny zegar z plastra drewna - warsztaty FEBLIKA
Frezarka? Szlifierka? Wkrętarka? Czytając listę narzędzi Twój entuzjazm odszedł w niepamięć? Rozpoczęcie przygody ze stolarką wymaga podstawowej wiedzy i dostępu do narzędzi. Zamiast wybierać się do specjalistycznego sklepu, możesz zacząć od wizyty w pracowni rzemieślniczej!
Warsztaty FEBLIKa to najlepszy sposób na szukanie swoich pasji i odkrywanie nowych talentów. Na długiej liście kursów znajduje się także warsztat stolarski, na którym pod okiem doświadczonych prowadzących można stworzyć swój drewniany zegar. To rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć bałaganu w domu i wolą zdać się na specjalistyczną wiedzę.
Warsztat “Drewniany zegar z plastra” to połączenie zajęć teoretycznych, w czasie których zobaczysz, jak działa tatarak i samodzielnie wybierzesz kawałek drewna, z którego stworzysz swój zegar. Następnie podczas praktyki w ruch pójdą narzędzia, które pomogą wyciąć wymarzony kształt. Dzięki wsparciu Alicji, która dowodzi drewnianą krainą, poczujesz, że stolarstwo nie jest tematem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla rosłych mężczyzn. Projektowanie własnego zegara i praca z drewnem przyniesie Ci wiele satysfakcji i niesamowitego poczucia sprawczości. A na koniec, wyjdziesz z własnoręcznie stworzonym dziełem!