Jak zacząć naukę stolarstwa?

Weronika Kwiatkowska

Twórcze działania to nie sztuka dla sztuki. Praca z drewnem pozwala nie tylko dostrzec sprawczość, która drzemie w każdym z nas, ale także umożliwia stworzenie praktycznych przedmiotów codziennego użytku. Miski, podkładki, elementy wyposażenia… a apetyt rośnie w miarę jedzenia. Im dalej w las, tym większa chęć zdobywania nowych umiejętności i rozwoju warsztatu, jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia.

Pierwsze kroki ze stolarstwem

Rozpoczęcie przygody z drewnem może być ogromnym zaskoczeniem. Podstawowe narzędzia stolarskie wyglądają przerażająco, ale to tylko pierwsze wrażenie. Już podstawy stolarstwa pozwalają stworzyć praktyczne przedmioty codziennego użytku, a obróbka drewna dla początkujących to nie czarna magia. Stolarstwo to przygoda, którą można rozpocząć samodzielnie i szukać rozwiązań metodą prób i błędów lub zaplanować wizytę w pracowni rzemieślnika. To drugie rozwiązanie gwarantuje dostęp do specjalistycznych maszyn, wiedzy z pierwszej ręki i jest najlepszym sposobem na wejście w proces, w którym możesz mieć pewność, że nie pominiesz kluczowych dla początkującego stolarza lekcji.

Warsztaty stolarskie podkładki Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie Dama z Wiertarka

Przykładowe projekty, które może wykonać początkujący stolarz

Podstawy stolarstwa to nie tylko nauka nazewnictwa i uruchamiania maszyn. To przede wszystkim praktyczna i fizyczna praca. Drewno daje naprawdę wiele możliwości i pozwala wyzwolić kreatywność – nawet, jeśli dopiero poznajesz podstawowe narzędzia stolarskie. Już po kilku godzinach w pracowni możesz stworzyć ciekawy element wyposażenia wnętrza – zegar, podstawki lub tacę. Można podnieść sobie poprzeczkę nieco wyżej i zdecydować się na zbudowanie własnego longboardu lub deski skimboard. Decyzja należy do Ciebie.

Być może kręcisz właśnie głową z niedowierzaniem – nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię na kurs stolarstwo dla początkujących. Szybko zrozumiesz, że nauka stolarstwa to nie tylko inspirujący czas, ale też przestrzeń, w której łatwo opanować pierwsze lekcje.

Podstawy stolarstwa dla początkujących

Nie da się jednym słowem odpowiedzieć na pytanie, jak nauczyć się stolarstwa. Należy się jednak spodziewać, że to połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jedna bez drugiej nie ma prawa zaistnieć. Jeśli chodzi o teorię, warto skupić się na podstawowej wiedzy odnośnie drewna oraz użytkowania narzędzi. Część praktyczna to zdecydowanie bardziej “brudna robota”. Wybierając się na kurs stolarstwa możesz mieć pewność, że na każdym z tych etapów będzie Cię wspierał doświadczony rzemieślnik. Dzięki temu poczujesz się bezpiecznie i łatwiej będzie przejść przez pierwsze lekcje.

Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna

Podstawowe narzędzia do obróbki drewna

Praca z drewnem to także styczność z narzędziami stolarskimi. Na liście znajdują się zarówno elektronarzędzia, maszyny, jak i narzędzia ręczne. Spokojna głowa – podczas warsztatów otrzymasz dokładną instrukcję obsługi każdego z nich. 

Podstawy stolarstwa to praca z drewnem na wielu poziomach. Możesz się spodziewać cięcia, szlifowania, odtłuszczania i malowania. Już teraz podpowiemy – uwzględnij to przed pierwszą wizytą w pracowni. Wygodne ubrania, których nie będzie szkoda Ci zniszczyć, to podstawa.

Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna

Jak nauczyć się stolarstwa od podstaw?

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. Niewątpliwie znajdziesz tam odpowiedź na pytanie “jak nauczyć się stolarstwa?”. Jesteśmy jednak przekonani, że odwiedziny w pracowni stolarskiej i spotkanie z doświadczonym rzemieślnikiem, to zupełnie inne doświadczenie. Praca w grupie, szczegółowe instrukcje i nadzór nad postępem prac oraz dostęp do profesjonalnych maszyn sprawi, że obróbka drewna przestanie być tajemniczym zagadnieniem. Jesteśmy pewni, że to już pierwszy krok w kierunku nowej pasji! Może uda Ci się nią zarazić najbliższych? Kurs to świetny sposób na rodzinną integrację!

Warsztaty stolarskie FEBLIKa to szeroki wachlarz możliwości i opcja odwiedzenia różnych pracowni, w zależności od tego, z jakim przedmiotem chcesz wyjść z kursu. Wszystkie zajęcia są skierowane do osób początkujących, choć nie mamy wątpliwości, że odnajdą się tam osoby, które już wcześniej miały okazję majsterkować i odkrywać pasjonujący świat stolarstwa.

Tylko od Ciebie zależy czy wolisz rozpocząć swoją przygodę od toczenia drewnianej misy, tworzenia drewnianych podkładek i innych dodatków do kuchni czy projektowania longboarda. Nie mamy wątpliwości, że każda z tych opcji rozbudzi w Tobie miłość do stolarstwa i pozwolić odkryć zupełnie nowe talenty. Jeśli wciąż hamuje Cię lęk przed nieznanym – do odważnych świat należy! Jesteśmy pewni, że nauka stolarstwa okaże się dla Ciebie źródłem radości i uśmiechu

Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna
Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto