Jak zacząć wyplatanie na rękach?

Maciej Dąbrowski / Aga Dąbrowska

Hej, z tej strony Aga i Maciek – chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą pasją i sposobem spędzania wolnego czasu, czyli wyplataniem na rękach. Jak zaczęła się nasza przygoda z tą aktywnością? Jak to często w życiu bywa, zaczęło się przypadkowo – przeglądając internet Aga znalazła artykuł o wyplataniu bez użycia narzędzi przy użyciu grubej włóczki i postanowiła sprawdzić jej możliwości na żywo. Okazała się być to miłość od pierwszego splecenia – wyplatanie na rękach szybko skradło nasze serca i zapragnęliśmy podzielić się ze światem naszą nową odkrytą pasją.

Czym jest wyplatanie na rękach?

Jest to aktywność zbliżona do szydełkowania lub robienia na drutach. W odróżnieniu od tych znanych form dziergania, oprócz materiału nie potrzebujesz do jej wykonywania żadnych narzędzi – armknitting polega na wyplataniu z różnego rodzaju grubych włóczek (tj. włóczka chenille) artykułów wystroju wnętrz takich jak poduszki, koce, legowiska dla zwierząt, dywaniki, maty. Ma ono wiele zalet, dzięki którym staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Niemniej jednak nadal jest to nowość, z którą niewiele osób miało do czynienia.

warsztaty dziewiarskie koce wyplatamy

Zastanawiasz się, czy to hobby jest dla Ciebie?

My nie mamy wątpliwości, że to zajęcia dla każdego. Mamy jednak parę argumentów, które powinny przekonać ewentualnych niedowiarków. Gdybyśmy mieli podać trzy słowa, które pierwsze przychodzą nam na myśl w skojarzeniu z wyplataniem na rękach, byłyby to: prostota, relaks i szybkość. Dlaczego właśnie te trzy?

Po pierwsze: prostota.

Jedną z głównych obaw wielu osób, która powstrzymuje je przed spróbowaniem nowej aktywności, jest to, że sobie nie poradzą. Jest to naturalne – wysoki poziom trudności potrafi ostudzić każdy zapał. Na szczęście sprawa ma się inaczej, jeśli chodzi o wyplatanie na rękach – wystarczy kilka minut, aby nauczyć się jak robić sploty. Na prowadzonych przez nas warsztatach z wyplatania mamy zawsze 100% skuteczności 🙂 Nieważne, ile masz lat, czy jest to Twój pierwszy kontakt z włóczkami – zrobienie własnoręcznie okaże się kaszką z mleczkiem.

warsztaty dziewiarskie koce wyplatamy
warsztaty dziewiarskie koce wyplatamy
warsztaty dziewiarskie koce wyplatamy

Od czego zacząć naukę wyplatania?

Możesz obejrzeć filmy na naszym kanale na YouTube lub poczytać notki na naszym blogu. Jeśli wolisz bardziej szczegółowe wskazówki, mamy dla Ciebie bogato ilustrowane poradniki lub warsztaty, na których pod naszą merytoryczną opieką stworzysz swój produkt i miło spędzisz czas. Niezależnie od wybranej drogi, na końcu zawsze otrzymasz własnoręcznie zrobiony produkt.

Po drugie: relaks.

Wyplatanie na rękach, gdy już złapiesz podstawy, ma w sobie coś z medytacji – pilnowanie kolejnych pętelek pozwoli Ci skupić uwagę na jednej czynności, a także pomoże w redukcji stresu i napięcia. Jednak możesz podejść do tego w luźniejszy sposób – w końcu ma być to czymś przyjemnym, a każdy z nas jest inny. Jeśli bardziej podoba Ci się to podejście, to wybierz ulubiony serial i po prostu spędzić miło czas z nim i ze swoją włóczką. Co ciekawe, relaks i redukcja stresu podczas wyplatania są udowodnione naukowo – Yonas Geda (profesor nadzwyczajny neurologii i psychiatrii) już w 2011 roku opublikował badanie, które wykazało, że angażowanie umysłu poprzez prace ręczne (a także czytanie książek czy granie w gry) zmniejsza wystąpienie łagodnych zaburzeń poznawczych, które mogą poprzedzać demencję. Chodzi tu głównie o fakt ciągłego stymulowania i ćwiczenia umysłu, co jak się okazuje, zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Zapamiętaj więc, że wyplatanie na palcach to także forma dbania o siebie!

warsztaty dziewiarskie wyplatamy profilowe

Po trzecie: szybkość.

Każdy, kto miał do czynienia z szydełkiem lub robieniem na drutach, musi nam przyznać rację: uzyskanie efektu końcowego wymaga taaaak mnóstwo czasu. Z wyplataniem na rękach jest inaczej, a to wszystko dzięki temu, że wyplatamy z grubej włóczki. Dzięki temu koc możesz zrobić już w niecałe trzy godziny. Jest to idealne hobby dla żyjących na wysokich obrotach, którzy chcieliby twórczo spędzić wolny czas, ale mają go niewiele – wystarczy jedno popołudnie w tygodniu, aby stworzyć przepiękne produkty.

Pasja, która wciąga.

Widzisz więc, że wyplatanie na rękach ma wiele zalet, a z wad widzimy tylko jedną – jest to tak fajna aktywność, że jak raz spróbujesz to wciągnie Cię na amen. Od odkrycia swojego nowego hobby dzieli Cię tylko jeden krok – wzięcie włóczki i wyplecenie pierwszej pętelki…

warsztaty dziewiarskie koce wyplatamy
warsztaty dziewiarskie koce wyplatamy

Od czego możesz zacząć?

Możesz powtórzyć naszą drogę, czyli metodą poszukiwań oraz prób i błędów pomału odkrywać wszystkie tajniki włóczki. Jest jednak lepsza i szybsza metoda – przyjdź na nasz warsztat z wyplatania koców! Na nim nie tylko zrobisz własnoręcznie piękny pleciony koc, ale nauczysz się także podstaw wyplatania na rękach, które potem możesz wykorzystać także przy innych projektach takich jak poduszki czy maskotki, a jedynym ograniczeniem do nowych projektów będzie jedynie Twoja kreatywność.

Więcej informacji na nasz temat znajdziesz tutaj:

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto