Zajęcia artystyczne dla dorosłych – ciekawe pomysły

Weronika Kwiatkowska

Wolne popołudnie lub weekend bez długiej listy obowiązków brzmią jak marzenie? Pandemiczna rzeczywistość stała się krokiem do zmiany myślenia o priorytetach. Przestaliśmy hołubić “zajętość” samą w sobie i wzięliśmy szturmem zajęcia jogi online i inne aktywności, które pozwoliły choć na chwilę oderwać się od monotonnego klikania. A co gdyby pójść krok dalej i cieszyć się wolnym czasem z dala od komputera?

Zajęcia artystyczne dla dorosłych - sposoby na spędzenie wolnego czasu

Zajęcia manualne kojarzą się większości z przedszkolnymi zabawami, które mają rozwijać zdolności plastyczne najmłodszych. Nic bardziej mylnego. Zajęcia artystyczne to ciekawa alternatywa dla tych, którzy już dawno zakończyli przygodę z lekcjami plastyki. Poleca się je zarówno osobom, które spędzają długie godziny przed komputerem, ale także seniorom. Tak naprawdę wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Twórcze zajęcia to sposób na nieszablonowe spędzenie wolnego czasu i prawdziwy relaks, którego tak często nam brakuje.

warsztaty makramy grupowe makramy plote
warsztaty makramy Makramy Plote

Dlaczego warto brać udział w zajęciach artystycznych?

Gdy pracują ręce, odpoczywa głowa, a o jej zdrowie, w dobie bodźców, które atakują z każdej strony, warto szczególnie zadbać. Zajęcia manualne to również okazja do poznania nowych ludzi, odkrycia nieoczywistych pasji i dobry pretekst do wyjścia z domu. To także miła odskocznia od codziennych, powtarzalnych obowiązków, szczególnie, gdy spędzamy długie godziny przed ekranem. Zajęcia artystyczne mogą nas wprowadzić w swego rodzaju medytację, więc jeśli ciężko Ci się wyciszyć i uspokoić myśli – to również dobra opcja dla Ciebie.

Warsztaty kaligrafii nowoczesnej Mkaligrafia
Warsztaty tkackie warsztat tkacki Alicja w krainie drewna
warsztaty ceramiczne kubki molded

Dlaczego zajęcia manualne są ważne dla seniorów?

Twórcze zajęcia dla dorosłych nie są zarezerwowane dla osób aktywnych zawodowo i w sile wieku. To także propozycja dla emerytów, którzy mają więcej wolnego czasu i nie zawsze wiedzą, w jaki sposób go zorganizować. Przejście na emeryturę to nie czas na zamknięcie się w domu. To idealny sezon życia na odkrywanie nowych pasji. Zajęcia manualne dla osób starszych mogą być świetną formą aktywizacji, która pomoże im wyrazić siebie, ale także utrzymać sprawność. Wytwarzanie pięknych i użytecznych przedmiotów pozwoli im odzyskać wiarę we własną sprawczość i odnaleźć na nowo cel.

A ponadto kreatywne i rękodzielnicze zajęcia chronią ludzi przed demencją, utratą pamięci i zdolności kognitywnych, które grożą nam wszystkim z nastaniem starości. Więcej na ten temat pisaliśmy w Intelektualny skok w bok, czyli rękodzieło jako gimnastyka mózgu.

warsztaty dziewiarskie koce wyplatamy

Jakie zajęcia artystyczne dla dorosłych warto wybrać na początek?

W ofercie FEBLIKa dostępne są różnorodne warsztaty – nie da się ukryć, ciężko zdecydować się na tylko na jedną aktywność. Czasem jednak wystarczy rozwinąć długą listę, aby w oko rzucił się kurs, który od dawna jest niespełnionym marzeniem. Warsztaty tkackie, zielarskie lub makramy to przestrzeń na zdobycie praktycznych umiejętności, które przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli jednak potrzebujesz odprężenia, znajdziesz je podczas kursu pięknego pisania lub przy sztaludze, w trakcie warsztatów malarskich. A może skusisz się na sentymentalną podróży w czasie? Zapisz się na zajęcia z ceramiki, czyli zajęcia plastyczne ale dla dorosłych, gdzie możesz zrobić talerz lub kubek w dowolnym kolorze.

Nie masz pewności czy zajęcia artystyczne są czymś dla Ciebie? Daj nam szansę i weź się na warsztat!

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto