Bluzka z własnym nadrukiem? Torba z hasłem, które wpadło Ci do głowy pod prysznicem? Sitodruk to jeden z łatwiejszych sposobów na spersonalizowanie ubrań i nadanie im Twojego, indywidualnego stylu. Podpowiadamy, jak zabrać się za ten temat!
Na czym polega to rzemiosło?
Sitodruk to nic innego, jak technika druku, która polega na nakładaniu szablonu na drobną siatkę z metalu lub włókien syntetycznych. W procesie wykorzystywana jest matryca, przez którą przeciska się farbę. Przy tej metodzie nie trzeba się ograniczać co do materiałów – nadruki można przygotować na ubraniach, drewnie czy papierze. Niech zadziała Twoja wyobraźnia!
Jak zacząć sitodruk?
Całą zabawę z sitodrukiem, warto rozpocząć od przygotowania szablonów. Hasła, rysunki, szkice – tu panuje całkowita dowolność. Jeśli jednak zdolności manualne to nie jest Twój znak rozpoznawczy – głowa do góry, możesz skorzystać ze wzorów dostępnych w sieci. Inspiracji jest nieskończenie wiele!
Przygotowanie podłoża pod sitodruk
Do rozpoczęcia przygody z sitodrukiem w domowych warunkach trzeba się odpowiednio przygotować. Zacznij od stworzenia ramy. Możesz stworzyć ją samodzielnie korzystając z aluminiowej ramki na zdjęcia. Całkiem wygodną i najszybszą opcją jest zaplanowanie wizyty w sklepie dla plastyków. Tam znajdziesz blejtram czyli krosno malarskie. Ramy dostępne są w różnych rozmiarach, a ich cena nie będzie zagrożeniem dla budżetu początkującego artysty.
Jakie farby wybrać do sitodruku?
Pora na farby! Podczas wizyty we wspomnianym wcześniej sklepie plastycznym znajdziesz dobrej jakości farby akrylowe. Farby można także przygotować w domu, ale jeśli nie chcesz tracić czasu na eksperymenty w domowym laboratorium – skieruj swoje kroki do sklepu. Wiesz już jakie kolory wybierzesz?
Sitodruk w domu - jakie narzędzia?
Farba wybrana? Matryca przygotowana? Czas skompletować resztę narzędzi. Na listę zakupową wpisz raklę czyli twardą gumę w drewnianej oprawie. To właśnie za pomocą takiego narzędzie będziesz dociskać matrycę do materiału.
Wróćmy także do tematu farb. Jako osoba początkująca najlepiej wybrać klasyczną farbę do sitodruku. Choć z drugiej strony, jest to etap, na którym można puścić wodze fantazji. W sklepach dostępne są farby w najróżniejszych kolorach – od pastelowych do tych najbardziej intensywnych, które zwracają uwagę z daleka. Zachęcamy, żeby dać się ponieść kreatywności i sięgnąć po coś nieszablonowego.
Wykonanie druku krok po kroku
Jeśli masz już pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia, czas przejść do działania! Zacznij od wycięcia szablonu z tektury. Następnie przyklej go do czystej siatki od zewnętrznej strony folią samoprzylepną. W sieci można znaleźć instrukcje odnośnie naświetlania tak przygotowanej siatki. Jeśli jednak decydujesz się na kilkanaście printów i domową produkcję, możesz pominąć ten etap.
W kolejnym kroku odklej szablon od tektury i zanurz siatkę w ciepłej wodzie. Najwygodniej będzie to zrobić pod prysznicem lub w wannie. Po wysuszeniu siatki, możesz przejść do długo wyczekiwanego kroku – drukowania!
Połóż sito na materiał, na którym chcesz drukować. Czas nałożyć farbę do wnętrza siatki i przecisnąć ją raklą. To już! Pamiętaj, że wszystkie dodatkowe ruchy, które będziesz wykonywać w trakcie drukowania, mogą źle wpłynąć na ostateczny wygląd projektu. Zwróć uwagę, aby szablon był nieruchomy – to klucz do satysfakcjonujących efektów!
Co może być trudnością w domowym sitodruku?
Sitodruk w domowych warunkach nie jest zbyt wydajny. Jeśli planujesz obdarować wszystkich swoich przyjaciół torbami z Twoim rysunkiem, lepiej oddać to w ręce profesjonalistów. Jeśli jednak chodzi Ci głównie o dobrą zabawę – możesz mieć pewność, tego nie zabraknie.
To nie jedyne wyzwanie, jakie pojawi się na Twojej drodze. Farby, po które sięgniesz, mogą stać się zagrożeniem dla białych ścian w Twoim domu. Odpowiednie zabezpieczenie otoczenia to konieczność. Podłogi, stół i meble zabezpiecz folią malarską. Tak samo wygląda kwestia Twoich ubrań. Najlepiej zdecydować się na ciemne spodnie i bluzkę, z którymi nie będzie Ci żal się rozstać, a oprócz tego dobrze sięgnąć po fartuch ochronny i rękawiczki.
Wyzwaniem może okazać się także stworzenie własnej ramy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz ominąć przygody z młotkiem i drewnianymi listewkami, i zdecydować się na aluminiową ramkę na zdjęcia. Ale jeśli marzy Ci się tytuł złotej rączki – trzymamy kciuki za samodzielne przygotowanie stanowiska!
Rozpocznij naukę sitodruku na naszych warsztatach!
Stacjonarne warsztaty to świetna alternatywna dla samodzielnego odkrywania krainy sitodruku. To najlepszy sposób, aby powielać swoje grafiki, tworzyć spersonalizowane upominki, a nawet spełnić marzenie o swojej małej, sygnowanej kolekcji ubrań. Obecność doświadczonego prowadzącego pozwoli Ci uniknąć wielu błędów, które popełniają osoby początkujące. Wsparcie i merytoryczne porady to nie jedyne plusy tego rozwiązania. W pełni wyposażona pracownia to przepis na uniknięcie bałaganu w domu i zakupów w sklepie plastycznym. Dołączając do kursu możesz mieć pewność, że otrzymasz dostęp do wszystkich niezbędnych materiałów i wrócisz z niego z własnoręcznie przygotowanym wydrukiem.
Marzy Ci się własna pracownia? W tym przypadku warsztaty też są opcją dla Ciebie. Prowadzący są gotowi dzielić się swoją wiedzą odnośnie tworzenia własnej przestrzeni – z ich wsparciem skutecznie stworzysz domowe studio sitodruku!