Rękodzieło z drewna: Co można zrobić z pnia drzewa?

Weronika Kwiatkowska

W dobie powtarzalnych wnętrz, umeblowanych szafami i komodami z popularnej sieci sklepów, naturalne jest szukanie alternatywy, która pozwoli nadać przestrzeni indywidualnego stylu. Czasem wystarczy sięgnąć po kilka dodatków, aby mieszkanie nabrało osobistego charakteru. Satysfakcja z urządzania przestrzeni jest jeszcze większa, jeśli stylowe detale stworzymy samodzielnie. Rękodzieła z drewna, czyli półki, stoliki kawowe, wieszaki czy zegary to elementy, które można stworzyć własnymi rękami. Jeśli rozważasz rozpoczęcie przygody z rzemiosłem lub zastanawiasz się, co można zrobić z pnia drzewa - ten artykuł jest dla Ciebie!

Rękodzieło z drewna - co można robić z pnia drzew?

Przyroda jest niekończącym się źródłem twórczych inspiracji w procesie urządzania przestrzeni. Formy, kolory i gra cieni – każdy z tych elementów można podejrzeć, chociażby spacerując po parku. Natura dostarcza także materiałów, które pozwalają te wizje realizować. Wysoko cenionym surowcem jest drewno, które daje wiele możliwości dla rzemieślników. Pozwala stworzyć zarówno solidne meble, które służą latami, ale też drobne elementy, nadające wnętrzom indywidualnego stylu. DIY z drewna to obszerny temat i możemy obiecać – ten artykuł to prawdziwa skarbnica inspiracji w temacie rękodzieła z drewna.

Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna

Dlaczego warto się uczyć rękodzieła z drewna?

DIY z drewna to niezwykły świat, który naprawdę potrafi oczarować. Po pierwsze praca z drewnem pozwala obserwować swój rozwój, szczególnie jeśli należysz do grona początkujących rzemieślników. Nie wszystkie projekty wymagają wielkiego doświadczenia – część z nich to bardziej kwestia kreatywności i znalezienia odpowiedniego surowca. Nie mamy jednak wątpliwości, że im dalej w las – tym bardziej rośnie apetyt. Szybko może się okazać, że podstawki pod kawę to dopiero początek przygody i wymarzą Ci się bardziej skomplikowane rzeczy zrobione z drewna. 

Rękodzieło z drewna to też doskonały sposób na to, żeby odkryć w sobie zdolności manualne i zobaczyć, jak smakuje sprawczość. Ciężko nie poczuć rozpierającej dumy, gdy okaże się, że kawałek drewna potrafisz zamienić na wieszak, misę lub podstawkę do kawy. Choć na początku drogi toczenie i praca ze specjalistycznymi narzędziami może wydawać się nie lada wyzwaniem – drewno DIY da się oswoić. W sieci znajdziesz całe mnóstwo tutoriali i przewodników, które przeprowadzą Cię przez twórczy proces krok po kroku, choć mamy równie ciekawą alternatywę.

Warsztaty stolarskie organizowane przez FEBLIKa to przestrzeń, w której początkujący twórcy mają okazję spotkać się z doświadczonymi rzemieślnikami i zadać pytania, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź w sieci. To też możliwość zapoznania się z narzędziami i przybornikiem stolarza. Nie można też zapomnieć o grupie, z którą szybko połączy Cię wspólny temat – rękodzieła z drewna. 

Dlaczego rękodzieło z drewna jest idealne dla początkujących?

Co można zrobić z pnia drzewa? Co zrobić z drewna do ogrodu? Co można zrobić z plastrów drewna? To często powtarzające się pytania, które zadają początkujący artyści. Praca z drewnem daje zaskakująco dużo możliwości, a sam surowiec rozbudzi kreatywność zarówno osób początkujących, jak i doświadczonych rzemieślników. Skupmy się jednak na tych pierwszych. 

Drewno jest surowcem łatwo dostępnym i można po nie sięgnąć niezależnie od pory roku. Problemem nie powinna być także zawartość portfela – choć tu należy pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje drewna, co z kolei przekłada się na jego cenę. Argumentem, który przemawia za tym, by odkrywać świat DIY z drewna jest fakt, że to materiał stosunkowo prosty w obróbce. Nawet jeśli na początkowych etapach rozwoju rzemieślniczego fachu nie masz dostępu do specjalistycznego sprzętu – piła, młotek, śruby i gwoździe będą wystarczającym wsparciem, by stworzyć pierwsze dzieło. Zrozumiały jest apetyt na pracę przy bardziej zaawansowanych maszynach – wtedy strzałem w dziesiątkę będą odwiedziny w pracowni rzemieślnika podczas warsztatów stolarskich. 

Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna

Popularne techniki rękodzielnicze

Rękodzieło z drewna można tworzyć różnymi metodami i sięgając po różne techniki. Część z nich będzie nieco prostsza dla osób początkujących, a niektóre wymagają dostępu do specjalistycznych maszyn. Czym jest tajemniczo brzmiąca intarsja, a na czym polega toczenie? 

Rzeźbienie w drewnie

Drewniane rzeźby wymagają przede wszystkim manualnej zręczności i są idealną przestrzenią do tego, aby obserwować swój rzemieślniczy rozwój. Idealnie nada się do tego miękkie drewno – brzoza, lipa czy sosna, które polubią początkujący twórcy. 

Intarsja

Choć sama intarsja brzmi zagadkowo, to jest to nic innego, jak wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianymi wstawkami. Mogą być bezbarwne lub podpalane – wszystko zależy od pomysłu kreatywnego. Można ją zastosować, chociażby na drzwiach, aby ożywić wnętrze i nadać mu indywidualnego charakteru.

Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna

Toczenie

Toczenie to technika pracy z drewnem, która wymaga dostępu do maszyny – tokarki. Umożliwia nadanie mu kształtu obrotowej bryły, której docelowo można nadać pożądaną formę. To metoda, którą można między innymi stworzyć drewnianą misę – rzemieślniczy dodatek do kuchni.

Popularne projekty "zrób to sam" z drewna

Proces i nauka rzemiosła przynosi mnóstwo radości. Samo obcowanie z drewnem działa wyciszająco i pozwala się zatrzymać. Nie da się jednak ukryć, że pierwszy, samodzielnie stworzony przedmiot DIY z drewna, z pewnością będzie napawać Cię dumą. Nic dziwnego! To swego rodzaju order i potwierdzenie, że masz w swoich rękach rzemieślniczy fach. To z kolei powód do szerokiego uśmiechu i pochwalenia się wśród przyjaciół. Od czego zacząć przygodę “zrób to sam z drewna”? Poniżej zebraliśmy kilka inspiracji, które być może będą cenną wskazówką. 

Stolik kawowy

A co gdyby napić się kawy przy własnoręcznie stworzonym stoliku? Brzmi, jak ambitny projekt, ale uczestnicząc w warsztacie „stwórz swój stolik kawowy”, ta misja staje się realna. To też idealna okazja, żeby zabrać drugą połowę na nieoczywistą randkę.

Warsztaty stolarskie Figaj Pracownia Drewna
Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna

Wieszak na klucze

Gdzie są klucze? Jeśli choć raz nerwowo zdarzyło Ci się za nimi rozglądać przed wyjściem – czas stworzyć dla nich honorowe miejsce. Podpowiemy – to jeden z tych projektów DIY z drewna, który nie jest szczególnie wymagający i pozwoli Ci postawić pierwsze kroki w dziedzinie, jaką jest rzemiosło. 

Doniczka na kwiaty

A może by tak nadać domowej dżungli osobistego charakteru? Drewniane doniczki na kwiaty to niekończąca się przestrzeń kreatywna. Kształty, detale, kolory i faktury – tworząc ten projekt, możesz wykazać się na tak wiele sposobów! 

Misy

Warsztaty toczenia drewnianej misy to okazja, żeby spotkać się ze specjalistycznym sprzętem i pod okiem doświadczonego rzemieślnika, zasmakować pracy stolarza. To przestrzeń, w której zamienisz kawałek drewna w kształtną misę i zobaczysz, jak obsługiwać maszyny z prawdziwego zdarzenia. 

Zegary

Plaster drewna, który staje się zegarem? Tak, takie cuda dzieją się w pracowni Alicji z Krainy Drewna. Co więcej – nie dość, że możesz podejrzeć, jak wygląda taki proces, to możesz mieć w nim aktywny udział i samodzielnie zaprojektować stylowy dodatek do domu.  

Warsztaty stolarskie Dama z Wiertarka
Warsztaty stolarskie Dama z Wiertarka
Warsztaty stolarskie Dama z Wiertarka

Jak postawić swoje pierwsze kroki w obróbce drewna?

Rękodzieło z drewna to podróż, która może zafascynować zarówno osoby początkujące, jak i doświadczonych rzemieślników. Nic dziwnego – drewno to wdzięczny surowiec, który pozwala eksperymentować i stale odkrywać nowe techniki. Lista DIY z drewna jest właściwie nieskończona i nie mamy wątpliwości, pomysłów na nowe projekty nie zabraknie. Nie da się jednak ukryć, że pierwsze kroki w krainie drewnianego rękodzieła mogą być wyzwaniem. Po jakie narzędzia do obróbki drewna sięgnąć, gdzie szukać inspiracji i skąd zdobyć plaster drewna? To pytania, które kołaczą się po głowie świeżo upieczonym rzemieślnikom. 

Na szczęście tej drogi nie musisz przechodzić w pojedynkę. Wizyta w pracowni doświadczonego artysty i dostęp do merytorycznej wiedzy będą sporym ułatwieniem. Gdzie szukać takiego wsparcia? Chociażby odwiedzając warsztaty stolarskie organizowane przez FEBLIKa. Szeroka oferta kursów pomoże Ci sięgnąć dokładnie po to, czego dziś potrzebujesz. Na liście warsztatów, które z pewnością zainteresują entuzjastów i entuzjastki DIY z drewna znajdują się między innymi podstawy stolarstwa, na których uczestnicy nie tylko zdobywają elementarną wiedzę odnośnie pracy z drewnem, ale także wychodzą z nich z własnoręcznie stworzoną tacą do serwowania. Wzrok przykuwa także warsztat toczenia (tu z kolei z zajęć wyjdziesz z samodzielnie zrobioną drewnianą misą), kurs, na którym możesz zaprojektować drewniany zegar według swojego pomysłu lub stolik kawowy. 

Co łączy wszystkie warsztaty stolarskie dostępne w ofercie FEBLIKa? To spotkanie z doświadczonym rzemieślnikiem w małej grupie, w której każdy ma przestrzeń, żeby zadawać pytania, eksperymentować i co najważniejsze – dobrze się bawić. To też czas odcięcia od zbędnych bodźców, skupienia na zapachu drewna i odkrywania rękodzieło artystyczne z drewna. 

Ciągnie wilka do lasu i czujesz, że obcowanie z drewnem może przynieść Ci mnóstwo frajdy? Potraktuj to jako znak, żeby odkryć świat rzemiosła i poczuć sprawczość w swoich rękach! Kto wie, może to początek większej przygody i nowej pasji. Warto zaryzykować! 

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto