Haftowanie krok po kroku. Jak zacząć?

Weronika Kwiatkowska

Umiejętność wyszywania wzorów to prosta i efektowna metoda na ozdobienie ubrań oraz nadanie im indywidualnego charakteru. To także sposób, żeby dać odpocząć głowie i dłoniom po długim dniu przed komputerem. Jedna z najstarszych technik zdobienia wraca na salony w wielkim stylu i na szczęście nie wymaga posiadania tajemnej wiedzy - naukę haftowania może zacząć każdy, kto ma w sobie gotowość do nauki kilku podstawowych wzorów. Najłatwiejsze ściegi można opanować w przeciągu godziny, a reszta to kwestia doskonalenia rzemieślniczego warsztatu.

Podstawy haftowania - gdzie szukać wiedzy i inspiracji?

Twórcze inspiracje znajdziesz wszędzie – podczas spaceru, seansu w kinie i przeglądając internet. Warto mieć oczy szeroko otwarte i zachowywać kadry, które nas pobudzają – zatem notuj, fotografuj i rysuj. Skarbnicą artystycznych zachwytów są także prace innych artystów – dobrze jest się uczyć od najlepszych.

Warsztaty haftowania haftu haft plaski Michalina Mruczek HandMade
Warsztaty haftowania haftu haft plaski Michalina Mruczek HandMade

Narzędzia do haftowania - w co warto zainwestować?

Aby rozpocząć naukę haftowania, zainwestuj w sprzęt dla początkujących. Na liście niezbędnych akcesoriów znajdziesz tamborek, czyli dwie obręcze, które służą do napinania tkaniny. W sklepach dostępne są tamborki bambusowe, drewniane, plastikowe i ramkotamborki. Te ostatnie polecamy osobom, które dopiero próbują swoich sił. Potrzebna jest także tkanina – najlepszy będzie len, surowa bawełna lub mieszanka tych dwóch materiałów. Nie zapomnij o igłach do haftu, które dzielą się na te z czubkiem i bez. Rodzaj igły powinien być powiązany z doborem materiału – decydując się na len lub bawełnę, wybierz igłę z tępą końcówką. Igły dostępne są w różnych rozmiarach – ich komplety są niedrogie, więc jako osoba początkująca możesz przetestować różne opcje.

Do listy zakupów dopisz muślinę, ołówek lub pisak, aby przenieść wzór do haftu na tkaninę i ostre nożyczki. Wszystkie te narzędzia są łatwo dostępne w internetowych pasmanteriach i nie zrujnują Twojego budżetu.

Warsztaty haftowania haftu haft plaski Michalina Mruczek HandMade
Warsztaty haftowania haftu haft plaski Michalina Mruczek HandMade
Warsztaty haftowania haftu haft plaski Michalina Mruczek HandMade

Haftowanie krok po kroku

Przygodę z haftowaniem rozpocznij od prostych wzorów, które są oparte na podstawowych ściegach. Mówiąc o prostych wzorach mamy na myśli wyraźne i nie za małe elementy. Po opanowaniu kilku elementarnych ściegów możesz zabrać się za prawie każdy roślinny wzór, co tylko udowadnia, że haft nie wymaga wielu godzin teorii. To praktyka pozwoli Ci tworzyć prawdziwe dzieła.

Wzory do haftowania dla początkujących - jak uniknąć podstawowych błędów

Rozpoczynając przygodę z haftowaniem, weź głęboki oddech. Pośpiech to największych sabotażysta osób początkujących. Każdy ścieg wymaga czasu i pracy, a dokładność i sumienność to klucz do lepszych efektów. Istotną kwestią jest także właściwe przygotowanie narzędzi – zbyt elastyczna tkanina, złej jakości tamborek, nieodpowiednio dobrana igła czy za długi odcinek muliny to drobnostki, które mogą skutecznie popsuć Ci zabawę i utrudnić cały proces nauki.

Warsztaty haftowania Haftowała Igła z Nitką

Naucz się haftowania pod okiem profesjonalistów

Jak się uczyć to od najlepszych. Właśnie dlatego myśląc o nauce haftowania, warto zapisać się na warsztaty FEBLIKa. To doświadczenie pozwoli Ci się spotkać z doświadczonym rzemieślnikiem, wejść do jego pracowni i spotkać innych entuzjastów rzemiosła. Praca pod okiem twórcy to prawdziwa frajda i sposób na uniknięcie wielu błędów. Biorąc udział w warsztatach możesz także ominąć punkt związany z inwestowaniem w własny zestaw do haftowania – to szczególnie przydatne, jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy to coś, w czym się odnajdziesz

Warsztaty haftowania od FEBLIKa są skierowane do osób początkujących, które szukają odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się haftować? Ale także tych, które postawiły już pierwsze kroki w świecie rzemiosła. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, możesz mieć pewność, że poczujesz stan FLOW. Twoja głowa odpocznie, a ręce posiądą nową umiejętność – kto wie, może haftowanie stanie się Twoją prawdziwą pasją.

Warsztaty haftowania haftu haft plaski Michalina Mruczek HandMade
Warsztaty haftowania haftu haft plaski Michalina Mruczek HandMade

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto