Dbasz o ciało? Zadbaj też o swój mózg. Połącz przyjemne z pożytecznym i po prostu zrób coś nowego. Nie musisz zmieniać pracy, przeprowadzać się do innego miasta ani wstępować do Mensy. Wybierz po prostu jeden z warsztatów FEBLIKA – coś, czego nie znasz i co sprawi, że wejdziesz na nieznane terytorium. A Twój mózg będzie musiał to ogarnąć. Taki psikus. A co!
Skok w bok
Za każdym razem, kiedy robisz coś absolutnie nowego, zmuszasz swój mózg do intensywnej pracy. W dorosłym życiu wbrew pozorom to nie zdarza się wcale tak często. Fakt, większość z nas tyra od rana do wieczora, pięć dni w tygodniu. Ale to co innego. W pracy zawodowej i w czasie wykonywania obowiązków domowych korzystamy w głównej mierze z zasobów, które już mamy. Rozwijamy je, co jakiś czas dokładamy nowe, ale raczej w duchu „ewolucji” niż „rewolucji”. Co innego, gdy decydujemy się na intelektualny skok w bok albo na głęboką wodę. Wtedy umysł musi być bardzo skupiony i wejść na wyżyny swoich możliwości. Jeśli w Twoim życiu nie ma wiele okazji, by robić coś, czego jeszcze nie umiesz, to mamy dobrą wiadomość. My polecamy jeden z warsztatów roślinnych dostępnych na naszym portalu. To świetny sposób na gimnastykę mózgu.
Trening umysłu
Warsztaty rękodzielnicze nadają się wyjątkowo dobrze, jako ćwiczenie umysłu, bo łączą zadania, które angażują jednocześnie wiele różnych części mózgu. Gdy lepisz, dziergasz, szyjesz, rysujesz albo heblujesz, automatycznie uruchamiasz kilka ośrodków kory mózgowej: wzrokową, motoryczną, czuciową. Co więcej, mózg musi w tym samym czasie planować działania, rozwiązywać problemy, korzystać z wyobraźni przestrzennej i myślenia symbolicznego. Sporo na głowie, co? Dobrym ćwiczeniem mózgu będzie jeden z warsztatów renowacji mebli.
Najważniejsza różnorodność
Naukowcy podkreślają, że właśnie to jednoczesne korzystanie z wielu różnych funkcji mózgu jest najważniejsze. Gdy pracujesz manualnie, tworzysz i kreujesz coś od zera, ćwiczysz mózg. W Twoim mózgu powstają nowe połączenia, a to właśnie one odpowiadają za inteligencję i elastyczność działania. Jednoczesne korzystanie z wielu zmysłów i wielu trybów pracy sprawia, że wzmacnia się połączenie między dwiema półkulami mózgu i różnymi obszarami wewnątrz niego. Dowiedziono wręcz, że kreatywne i rękodzielnicze zajęcia chronią ludzi w średnim i podeszłym wieku przed demencją, utratą pamięci i zdolności kognitywnych, które grożą nam wszystkim z nastaniem starości. Ale za nim to, warsztaty rękodzieła dają kopa naszemu mózgowi, by był bardziej odporny i bardziej elastyczny. Niewątpliwie same plusy. Nie wierzysz? Wybierz się na warsztaty ceramiczne i przekonaj się, że gimnastyka mózgu może być bardzo przyjemna.