Upcycling, czyli coś więcej niż recykling starych rzeczy

Weronika Kwiatkowska

Matka Ziemia jest tylko jedna i zdaje się, że jako społeczeństwo zrozumieliśmy to trochę za późno. Nasze działania często niewiele mają wspólnego z troską o wspólny dom, ale dziś nie będziemy skupiać się na problemie, ale na szukaniu rozwiązań. Upcykling i inne formy ponownego przetwarzania odpadów są właśnie metodą na odwrócenie złych statystyk.

Wyzwanie tworzenia czegoś z niczego

Zamiast załamywać ręce nad stanem środowiska, warto po prostu zacząć działać. Upcykling to dziedzina, która daje sporą przestrzeń na kreatywność – to swego rodzaju tworzenie czegoś, niejednokrotnie imponującego, z niczego. To wyzwanie, którego może podjąć się każdy, bo przecież wcale sztuką nie jest znalezienie zbędnych odpadów w otoczeniu.

Czym jest upcykling?

Zacznijmy jednak od podstaw i odpowiedzenia na pytanie, co to jest upcykling. To sposób przetwarzania odpadów, który docelowo pozwala otrzymać produkt o większej wartości niż pierwotna wartość surowców, które zostały wykorzystane w procesie. Upcycling jest także definiowany jako lepsza forma recyklingu – pozwala nie tylko na pozbycie się zbędnych tworzyw, ale także wnosi nową wartość, dzięki wytworzonym dobrom.

Warsztaty sitodruku Panato Sito
Warsztaty introligatorskie Panato Sito

Upcykling a recykling - różnice

Słowo recykling pochodzi od angielskiego czasownika „to recycle”, czyli przetwarzać. To dość znana metoda, która służy głównie do tego, aby w maksymalny sposób przetwarzać te same materiały, co docelowo pozwala zredukować ilość nowych surowców. Czym dokładnie różni się recykling od upcyklingu? Upcykling to dalszy krok, jeśli chodzi o myślenie o odzyskiwaniu odpadów. To kreatywne i skupione na środowisku działania, które umożliwiają wytworzenie nowych przedmiotów.

Pomysły i przykłady upcyklingu w życiu codziennym

Dość jednak definicji – czas na przykłady upcyklingu. To w końcu temat, którym może zająć się każdy z nas, a nie tylko wielkie fabryki. Dzięki upcyklingowi każdy może poczuć się jak twórca – okazuje się, że wystarczy kilka palet, żeby powstały meble lub stara płyta winylowa, aby zaprojektować niebanalną miskę. W upcyklingu liczy się kreatywność i otwarta głowa. Ilość surowców gotowych do przetworzenia jest właściwie nieograniczona, więc tak naprawdę liczą się dobre pomysły i chęci do działania.

Warsztaty kaletnicze Stroppa
Warsztaty kaletnicze Stroppa
Warsztaty kaletnicze Stroppa

Jak tchnąć nowe życie w stare rzeczy i zwiększyć ich wartość?

Upcycling to nie tylko dobra zabawa, ale też sposób na stworzenie ciekawych przedmiotów codziennego użytku. Stolik kawowy ze starej skrzyni, osłonki na doniczki z butelek czy wieszak na ubrania z nieużywanego drutu to tylko kilka przykładów upcyklingu, po który może sięgnąć każdy początkujący twórca. Niezmiennie fascynują także bardziej skomplikowane formy, tworzone przez doświadczonych rzemieślników – oglądając ich prace, ciężko uwierzyć, że surowce miały wylądować w śmietniku.

Jak przerobić stare meble?

Przygodę z upcyklingiem można zacząć stosunkowo prosto i to od projektowania mebli. Kawałki drewna, niepotrzebne palety i pniaki dają sporo możliwości do kreowania ciekawych meblarskich rozwiązań. Projekt pod tytułem “nowe życie starych rzeczy” najlepiej rozpocząć od poszukiwania inspiracji – w internecie jest ich nieskończenie wiele. Drugim krokiem jest zorganizowanie sobie dostępu do podstawowych narzędzi – młotka, szlifierki i gwoździ. Z takim wyposażeniem pozostaje znaleźć odpowiednie miejsce do pracy – idealnie gdyby był to warsztat lub pracownia – i można działać! Jeśli nie czujesz się szczególnie pewnie w operowaniu sprzętem, nie musisz od razu podnosić wysoko poprzeczki. Twoim pierwszym meblem może być półeczka na książki lub stojak na wino. Nie mamy wątpliwości, że rozpoczęcie przygody z upcyklingiem i stworzenie pierwszych projektów wzbudzi apetyt na więcej. A jeśli się tak stanie, warto zastanowić się nad wizytą w pracowni stolarskiej. Spotkanie z doświadczonym rzemieślnikiem, który z cierpliwością potrafi przekazać podstawową wiedzę, może otworzyć drzwi do dalszych upcyklingowych przygód. 

Warsztaty stolarskie kurs stolarski Warszawa Alicja w krainie drewna

Upcykling starych ubrań

Co jeśli nie meble? Ubrania to kolejna dziedzina, która daje ogrom możliwości do eksperymentowania i nadawania drugiego życia potencjalnie niepotrzebnym kreacjom.  Na pierwszy ogień warto wziąć zbędne skórzane elementy, które przy odrobinie kreatywności mogą stać się chociażby stylowym paskiem do spodni, małą torebką – nerką lub niewielkim portfelem. Co można zrobić ze starych ubrań? Ciekawym pomysłem, który przy okazji daje sporo przestrzeni na twórcze wyżycie się, jest metoda tie dye czyli popularny w latach 70. sposób farbowania ubrań. Wielobarwne i niejednolite wzory mogą ozdobić nudne koszule i bluzki, które od dawna zalegały na dnie szafy. A jeśli faktycznie nie chcesz ich już na sobie nosić, może warto stworzyć własną kolekcję ekologicznych toreb na zakupy? 

Drugie życie plastikowych elementów

Zakrętki od butelek, plastikowe pudełeczka i wiele niezidentyfikowanych, drobnych odpadów mogą stać się surowcem do eksplorowania świata upcyklingu. Znów, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Z plastikowych elementów można wyprodukować chociażby kolorowe osłonki na kwiatki, przybornik na długopisy, nieoczywistą skarbonkę lub praktyczny pojemnik na drobiazgi. W procesie nadawania drugiego życia plastikowym odpadom, warto mieć pod ręką pistolet do klejenia na gorąco oraz farby, żeby projekty z daleka przyciągały spojrzenia! Jesteśmy pewni, że będzie się czym pochwalić.

Warsztaty tkackie warsztat tkacki Alicja w krainie drewna
Warsztaty tkackie warsztat tkacki Alicja w krainie drewna

Naucz się podstaw rzemiosła na warsztatach FEBLIKA

Upcykling to nie tylko sposób na zatroszczenie się o środowisko – to ogromne pole do kreatywności i odkrywania nowych talentów. Nie da się ukryć, że bardziej skomplikowane projekty łatwiej realizować mając podstawowe umiejętności stolarskie lub krawieckie. Nigdy jednak nie jest za późno, żeby je zdobyć, a warsztaty FEBLIKa są na to idealnym miejscem. W twórczej atmosferze i pod okiem doświadczonego rzemieślnika możesz zdobyć niezbędne kompetencje, które pozwolą Ci zostać prawdziwym specem od upcyklingu. Odwiedzając pracownię kaletniczą, stolarską lub tkacką nauczysz się obsługiwać narzędzia i poczujesz niezwykłą sprawczość w swoich rękach, a to dopiero początek przygody!

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kategoria
Filtry
Cena
Poziom
Rodzaj zajęć
Miasto