Opinie o warsztatach
Dodaj opinię
Każda opinia jest przez nas weryfikowana, tak, aby była pewność, że została wystawiona przez uczestnika warsztatów. Dlatego też potrzebujemy Twój adres e-mail, który nie będzie widoczny na stronie z opinią.
Strona główna / Warsztaty / Nożownicze / Zrób nóż szefa kuchni
CENA
Wielkość grupy
4 -
8 os.
Czas trwania
4 dni: dwa kolejne weekendy od 9:00 do 16:00
To nasze najdłuższe, najtrudniejsze i najbardziej naładowane informacjami kursy nożownicze - jeśli interesujesz się nożami, chcesz poznać proces powstawania noża 'od kuchni' albo myślisz o nożownictwie jako potencjalnym hobby - warto się tu pojawić.
Sporo pracy rękami i spokoju dla głowy.
Miłośników gotowania, nożowych entuzjastów, ciekawskich, wszystkich, których ciągnie do pracy w stali i drewnie.
Zajęcia prowadzimy na zasadzie kolejnych kroków, więc nie jest konieczne żadne wcześniejsze doświadczenie.
Zapraszamy i kobiety i mężczyzn, chcących zrozumieć lepiej jak działa i jak powstaje jedno z najbardziej pierwotnych narzędzi ludzkości.
Po kilku dniach wspólnej pracy, uczestnicy warsztatów wracają do domu z porządną porcją wiedzy i własnoręcznie wykonanymi - w pełni funkcjonalnymi – nożami Szefa kuchni.
Po tym kursie będziecie znali podstawy pracy nożowniczej, obsługi maszyn i działania naszego warsztatu - co otwiera Wam dostęp do ‘Otwartej Pracowni’ - czyli popołudniowych zajęć nożowniczych, na których możecie pracować nad swoimi kolejnymi projektami.
Otwarta pracownia (‘kącik nożownika’) organizowany jest w naszym warsztacie przy Tamce 40 w Warszawie. O szczegóły warto zapytać prowadzącego.
Wyjściowo pracujemy nad nożami szefa kuchni 210mm, ale formuła tych zajęć pozwala realizować indywidualne projekty dużych ostrzy kuchennych (najlepiej po wcześniejszej konsultacji z nami). Można pracować nad nożami o różnych typach szlifów (symetryczne, jednostronne, wklęsłe itp.), różnych konstrukcjach (full/hidden/hybrydy) i nadawać nożom dowolne kształty. Warsztaty składają się z zajęć praktycznych przeplatanych krótkimi wykładami - pogadankami.
W części teoretycznej omawiamy:
- konstrukcje noży, rodzaje szlifów;
- rozumienie geometrii różnych typów ostrzy;
- podstawy właściwości stali i obróbki cieplnej;
- gatunki stali używane w nożownictwie ( węglówki, damasty, proszki );
- warsztaty z ostrzenia.
W części praktycznej:
- wycinanie wybranego kształtu noża (blank) ze stalowego płaskownika;
- podstawowe techniki szlifów na szlifierkach taśmowych;
- szlifowanie / wiercenie / cięcie - popracujemy sporo na maszynach;
- oprawy noży typu 'hidden tang' i 'full tang', wykończenia - będzie dużo dopasowywania, klejenia.
Na warsztatach zapewniamy wszelkie materiały potrzebne do ukończenia zajęć z sukcesem: stal, drewno, taśmy ścierne, maszyny, narzędzia, ostrzałki itp. Każdy z uczestników na czas trwania zajęć dostaje też zestaw BHP: ochronę uszu, oczu i maskę przeciwpyłową, opcjonalnie rękawiczki. Korzystanie z każdego narzędzia poprzedzone jest krótkim szkoleniem.
W trakcie zajęć robimy przerwę na obiad – najczęściej wychodzimy na wspólny posiłek w okolicy pracowni. W pracowni jest łazienka i mała kuchnia. Do dyspozycji kawa, herbata.
W warsztatach mogą brać udział jedynie osoby dorosłe. Do udziału w kursie nie jest potrzebne żadne wcześniejsze doświadczenie nożownicze ani warsztatowe.
Pracownia "Kłosy": ul. Tamka 40, Warszawa
Nie ma możliwości odstąpienia od umowy (nie ma możliwości 14-dniowego odstąpienia od umowy, o którym mówi ustawa o prawach konsumenta), jednak do 7 dni przed datą warsztatu, można zmienić jego termin na inny, o ile są dostępne miejsca.
Zostaw nam maila, a damy Ci znać jak się tylko pojawi!
Kłosy to manufaktura, która dosłownie tętni twórczym działaniem. Jak mówią o niej uczestnicy, to miejsce „z duszą”. Dziś mieści się na Tamce 40 i działa w ramach coworkingu rzemieślników TamCo. Pasja robienia noży zrodziła się kilkanaście lat temu w Złotokłosie – tam, gdzie wychował się jej twórca Piotr Jędras. Tak powstał pomysł na to magiczne miejsce i stamtąd pochodzi jego nazwa.
Piotr Jędras może zajmuje się ostrym sprzętem, ale nie ma co się go bać. Jak sam o sobie mówi, jest “poszukiwaczem, który do tego lubi uczyć, jeśli coś umie”. To świetny mix, dla każdego, kto go pozna. Nie dość, że tworzy niezwykłe przedmioty, to jeszcze chce się dzielić swoją pasją i umiejętnościami. Ekstra, nie?
Piotr zrobił pierwszy nóż, gdy miał 16 lat. I tak to się zaczęło. Potem studiował architekturę i nawet pracował w zawodzie, ale robienie noży przejęło w końcu ster w jego życiu. Piotr nie ukrywa, że „wydobywanie z materiałów piękna, kolorów, wzorów, różnych faktur jest uzależniające”. W pewnym momencie wziął 2-miesięczny urlop w pracowni architektonicznej, żeby skupić się przez chwilę na hobby i… tak skupia się już kilka lat.
Czy wszystko idzie mu zawsze gładko jak po ostrzu noża? Nie. Ale przecież nie o to chodzi. Ważne, żeby próbować, nawet gdy nie wychodzi. W końcu dewiza Piotra to „Tomorrow fail better”. Dlatego na swoich zajęciach uczy wiary w możliwości własnych rąk i tego, jak wiele satysfakcji daje robienie nimi pięknych i pożytecznych przedmiotów.
2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.
Każda opinia jest przez nas weryfikowana, tak, aby była pewność, że została wystawiona przez uczestnika warsztatów. Dlatego też potrzebujemy Twój adres e-mail, który nie będzie widoczny na stronie z opinią.
Mariusz –
Byłem, doświadczyłem, poznałem fajnych ludzi i świetnego fachowca jakim jest Piotr. Bardzo przyjazna atmosfera oraz duża porcja wiedzy dla ludzi zajaranych knifemaking-em i nie tylko. Polecam. Warto przyjechać nawet z innej części kraju.
Łukasz –
Rewelacyjne warsztaty. Piotr świetnie uczy zostawiając jednocześnie pełną “swobodę twórczą”. Klimat super: miło, pewnie, przyjemnie, bez pośpiechu i bezpiecznie. Wychodzisz umiejąc robić noże.
Maciek –
Super warsztat! Piotr jest niesamowicie utalentowanym nauczycielem i pod jego okiem nie ma szans stworzyć noża który nie będzie imponował!