Zrób noż do lasu

CENA

Wielkość grupy

4 - 

6 os.

Czas trwania

2 dni: sobota i niedziela od 9:00 do 16:00

O warsztacie

Na naszych zajęciach, krok po kroku poprowadzimy Cię przez podstawy wykonywania noży. Porozmawiamy o materiałach, technikach, geometrii ostrzy, hartowaniu i ostrzeniu. Poznasz podstawy wykonywania szlifów i dowiesz się na co zwracać uwagę przy kształtowaniu ostrzy.

W zajęcia wpleciona jest też część kaletnicza, w której pracujemy nad skórzanymi pochwami na noże powstające w trakcie zajęć. Sporo pracy rękami i spokoju dla głowy.

Dla kogo?

Miłośników wycieczek po lasach, górach, nożowych entuzjastów, ciekawskich, wszystkich których ciągnie do pracy w stali i drewnie. Zajęcia prowadzimy na zasadzie kolejnych kroków, więc nie jest konieczne żadne wcześniejsze doświadczenie.

Zapraszamy i kobiety i mężczyzn, chcących zrozumieć lepiej jak działa i jak powstaje jedno z najbardziej pierwotnych narzędzi ludzkości.

Co da Ci warsztat?

Po dwóch dniach wspólnej pracy, uczestnicy warsztatów wracają do domu z porządną porcją wiedzy i własnoręcznie wykonanymi - w pełni funkcjonalnymi – nożami do lasu zabezpieczonymi skórzaną pochewką.

Program

Warsztaty składają się z zajęć praktycznych przeplatanych krótkimi wykładami/pogadankami.

W części teoretycznej omawiamy:
- Konstrukcje noży, rodzaje szlifów.
- Rozumienie geometrii różnych typów ostrzy.
- Warsztaty z ostrzenia.

W praktycznej:
- Podstawowe techniki szlifów na szlifierkach taśmowych.
- Szlifowanie / wiercenie / cięcie
- Popracujemy sporo na maszynach.
- Oprawy noży typu 'hidden tang', wykończenia - będzie dużo dopasowywania, klejenia, pilniczkowania i polerowania.

W części kaletniczej
- Podstawy pracy w skórze naturalnej.
- Wykrawanie.
- Barwienie.
- Szycie i wykańczanie.

Zapewniamy

Na warsztatach zapewniamy wszelkie materiały potrzebne do ukończenia zajęć z sukcesem: stal, drewno, taśmy ścierne, maszyny, narzędzia, ostrzałki itp. Każdy z uczestników na czas trwania zajęć dostaje też zestaw BHP: ochronę uszu, oczu i maskę przeciwpyłową, opcjonalnie rękawiczki. Korzystanie z każdego narzędzia poprzedzone jest krótkim szkoleniem.

W trakcie zajęć robimy przerwę na obiad – najczęściej wychodzimy na wspólny posiłek w okolicy pracowni. W pracowni jest łazienka i mała kuchnia ( kawy, herbaty).

Wymagamy

W warsztatach mogą brać udział jedynie osoby dorosłe.

Daty

Miejsce

Pracownia "Kłosy": ul. Tamka 40, Warszawa

Warunki anulacji

Nie przewidujemy zwrotów, jednak do 7 dni przed datą warsztatu, można zmienić jego termin na inny, o ile są dostępne miejsca

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń (+48 662 067 331) lub napisz do nas. Zrobimy wszystko, żeby Ci pomóc :)

  Napisz do nas

Pracownia

Kłosy to manufaktura, która dosłownie tętni twórczym działaniem. Jak mówią o niej uczestnicy, to miejsce „z duszą”. Dziś mieści się na Tamce 40 i działa w ramach coworkingu rzemieślników TamCo. Pasja robienia noży zrodziła się kilkanaście lat temu w Złotokłosie – tam, gdzie wychował się jej twórca Piotr Jędras. Tak powstał pomysł na to magiczne miejsce i stamtąd pochodzi jego nazwa.


Piotr Jędras może zajmuje się ostrym sprzętem, ale nie ma co się go bać. Jak sam o sobie mówi, jest “poszukiwaczem, który do tego lubi uczyć, jeśli coś umie”. To świetny mix, dla każdego, kto go pozna. Nie dość, że tworzy niezwykłe przedmioty, to jeszcze chce się dzielić swoją pasją i umiejętnościami. Ekstra, nie?


Piotr zrobił pierwszy nóż, gdy miał 16 lat. I tak to się zaczęło. Potem studiował architekturę i nawet pracował w zawodzie, ale robienie noży przejęło w końcu ster w jego życiu. Piotr nie ukrywa, że „wydobywanie z materiałów piękna, kolorów, wzorów, różnych faktur jest uzależniające”. W pewnym momencie wziął 2-miesięczny urlop w pracowni architektonicznej, żeby skupić się przez chwilę na hobby i… tak skupia się już kilka lat.


Czy wszystko idzie mu zawsze gładko jak po ostrzu noża? Nie. Ale przecież nie o to chodzi. Ważne, żeby próbować, nawet gdy nie wychodzi. W końcu dewiza Piotra to „Tomorrow fail better”. Dlatego na swoich zajęciach uczy wiary w możliwości własnych rąk i tego, jak wiele satysfakcji daje robienie nimi pięknych i pożytecznych przedmiotów.

Bądź na bieżąco!

2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

Nie przegap tych nowości!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opinie o warsztacie

  1. Michał

    Niezapomniany weekend w gronie wspaniałych ludzi. Olbrzymia dawka wiedzy. Serdecznie polecam.

  2. MarcinMiedzianaDachowka

    Warsztaty są super dla wszystkich, którym choć trochę się wydaje, że chcieli by spróbować zrobić nóż. Jeśli komuś się wydaje, że nauczy się sam z YouTube to niech wpadnie na zajęcia i zobaczy jak profesjonalnie Piotrek dzieli się wiedza o nożach, a Mateusz opowiada o wyrobach ze skóry. Szczerze polecam:-)

  3. Aleks

    Mistrzostwo świata! Wiedza którą zdobyłem na warsztatach jest warta każdej złotówki i więcej!!! A Piotrek jest prawdziwym pasjonatem i mentorem – mądrym, skromnym i cierpliwym.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *