Celem warsztatów jest dać Ci solidne podstawy teoretyczne i praktyczne do ewentualnego dalszego samodzielnego szlifowania umiejętności na kole i wykonywania użytkowych naczyń.
Pierwsze spotkanie to 2-godzinne warsztaty indywidualne. Na początku zrobię porządny wstęp teoretyczny, a następnie pokażę Ci krok po kroku jak wycentrować glinę, wytoczyć i wykończyć na kole naczynie. Potem do koła siadasz Ty, a ja pomagam Ci na każdym etapie. Jeśli pracujesz już z gliną, wówczas część teoretyczna będzie krótsza i więcej czasu będziesz mieć na toczenie.
Na tym spotkaniu dowiesz się:
– jakie właściwości ma glina i na co trzeba uważać, by uniknąć pęknięć na pracy i wybuchów w piecu,
– jak przygotować glinę do pracy na kole,
– jakie narzędzia niezbędne są do toczenia,
– jaki jest cel i techniki centrowania gliny,
– jak wyciągać ściany naczyń i toczyć podstawowe formy (kubek, miska)
– jak odzyskiwać glinę, by móc wykorzystać ją ponownie na kole.
Podczas 2 godzin zajęć zazwyczaj udaje się wytoczyć 2 przedmioty, ale jeśli uda Ci się więcej – wszystkie są Twoje!
Drugie spotkanie to kolejne 2 godziny warsztatów, na których będziesz trymować wszystkie wytoczone dzień wcześniej prace, robić i doklejać uszy oraz ozdabiać naczynia angobami.
Po tym spotkaniu, wyjdziesz z wiedzą:
– jakie są techniki dekoracji,
– czym różni się angoba od szkliwa,
– na czym polega trymowanie gliny,
– jak zrobić stopkę pod naczyniem,
– jakie są techniki wykonywania uszu.
Po tych warsztatach prace pozostawiasz jeszcze w pracowni do wyschnięcia. Po kilku dniach ja wypalam je na biskwit, następnie pokrywam przezroczystym, błyszczącym szkliwem i wypalam na maksymalną temperaturę gliny, aby nadawały się do użytkowania na co dzień.
UWAGA! Wariant #2:
Istnieje możliwość toczenia na obydwu spotkaniach, jeśli zamiast trymowania i dekorowania naczyń, wolisz ćwiczyć centrowanie i wyciąganie ścian. Wówczas skontaktuj się ze mną po zakupie warsztatu i daj znać, że wolisz drugi wariant zajęć. Istnieje szansa, że będziemy musieli spotkać się w innym terminie, niż następnego dnia wieczorem, ale na pewno znajdziemy dogodny dzień. Drugie toczenie może odbyć się spokojnie kilka dni później.
Wytoczone przez Ciebie naczynia, po wyschnięciu i wypaleniu na biskwit, szkliwię ja – Ty wybierasz czy przezroczystym czy białym błyszczącym szkliwem. Twoje prace następnie wypalam na maksymalną temperaturę gliny, aby nadawały się do użytkowania na co dzień.
W obydwu wariantach, prace odbierasz po ok. 2-3 tygodniach od naszego ostatniego spotkania, po wcześniejszym umówieniu się ze mną w pracowni. A jeśli poczujesz, że chcesz więcej, możesz szlifować swoje umiejętności pod moim okiem podczas dyżurów ceramicznych (po szczegóły pisz: potoczone@gmail.com
Opinie o warsztatach (1)
Ania –
Świetne warsztaty. Kinga spokojnie i po kolei wszystko tłumaczy. Przechodzi się cały proces od wyrobienia gliny do ozdobienia angobami i sgraffito. To świetny pomysł na prezent, nawet dla kogoś kto nigdy nie miał do czynienia z ceramiką.