Warsztaty raku

CENA

Wielkość grupy

4 - 

8 os.

Czas trwania

2 spotkania: piątek od 18.00 do 20.00 i sobota od 11.00 do 16.00

O warsztatach

To mercedes wśród ceramicznych technik. Mercedes terenówka! Najbardziej ekscytująca i spektakularna forma wypału jaką znam. Dlaczego? Bo zatrzymujemy wypał w temp.1000C, wyciągamy z pieca rozpaloną ceramikę i wkładamy ją w trociny - już to samo w sobie jest niesamowite.

Ale to nic w porównaniu do emocji jakie poczujecie na widok efektów. Ceramika przechodzi przemianę. Glina nabiera czerni a szkliwa pokrywają się siecią spękań. Ceramika jest szlachetna, piękna i niepowtarzalna.

A najbardziej niesamowite jest to, że ta przemiana zachodzi na naszych oczach. Wspólnie przeprowadzimy wypał. A na koniec dnia, każdy pachnący dymem dumnie zabierze do domu swoje dzikie cacko.

Słowo Raku pochodzi z japońskiego, oznacza „radość”. Dawniej ceramikę raku, ze względu na jej szlachetność, stosowano do ceremonii herbaty. Tworzono ją dla cesarzy. Na zachodzie podchodzimy do niej bardziej krotochwilnie, z większą swobodą jeśli chodzi o dobór tematów. Mogę śmiało powiedzieć, że technika Raku ukształtowała mnie jako ceramika. Dzięki niej pokochałam glinę. Ciekawe co zrobi z Tobą?

Dla kogo?

Dla każdego kto marzy o kawie z własnego kubka, śniadaniu na ręcznie zrobionym talerzu. Dla człowieka, który ceni indywidualność, piękno przedmiotów i ma odwagę je tworzyć. Niezależnie od tego czy robi to pierwszy raz, czy już ma doświadczenie. Pracujemy w komforcie kameralnej grupy, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Co dadzą Ci warsztaty?

Zresetujesz głowę. Zawsze czułam, że praca z ceramiką odświeża myśli i relaksuje, teraz doświadczam tego jeszcze bardziej, po stokroć. Ty też możesz wejść do pracowni, zanurzyć ręce w glinie, doświadczyć radości tworzenia. Poczujesz i zobaczysz jak powstaje ceramika. Twoja ceramika.

Program

Pierwszy dzień - formowanie ceramiki - spotykamy się w pracowni. Mamy 2 h na zbudowanie 2-3 rzeczy - to mogą być czarki, patery, formy rzeźbiarskie. Nie ma narzuconego tematu. Sami decydujecie co robić - ja podpowiadam w jaki sposób to zrobić najlepiej. Następnie wasze rzeczy zostają w pracowni. Gdy dostatecznie wyschną, utrwalam je w pierwszym wypale na bisquit.


Do tej pory było klasycznie. Teraz zaczyna się przygoda! :)


Drugi dzień warsztatów - wypał raku - spotykamy się w plenerze (w otulinie Parku Kampinoskiego). Wspólnie szkliwimy rzeczy, ładujemy pierwszy wypał i odpalamy piec gazowy. Po około godzinie, gdy osiągniemy 1000C otwieramy go, pojedynczo wyjmujemy ceramikę i wkładamy ją na ok. 20 min. do trocin. Zostawiamy by się odymiła. W międzyczasie ładujemy kolejny piec.


Gdy trociny przygasną, przekładamy ceramikę do wody, by ostygła. Teraz można ja umyć i zobaczyć całe piękno, które stworzyliśmy.


Czas trwania spotkania będzie zależał od ilości załadunków pieca i czasu wypału. Zostajemy do końca ostatniego wypału.

Zapewniamy

Swoją wiedzę i wsparcie :) Zapewniam wszystkie materiały, narzędzia i szkliwa. I nie obawiajcie się, zapewniam półtorametrowe szczypce do operowania przy piecu i ochronne rękawice.

Wymagamy

Drugiego dnia posiedzimy na powietrzu. Wybrudzimy się, posiedzimy w dymie - nie ubierajcie się w najnowsze ciuchy, raczej wersja odzieżowa, jak na kartoflisko :) Spędzimy na dworze kilka godzin, weźcie piknik i koniecznie coś do picia. Absolutnie zero alkoholu. Momentami będzie dużo dymu - może przydać się chusta lub maseczka na twarz.Uwaga: Do przeprowadzenia wypału w plenerze, potrzebujemy stabilnej, bezdeszczowej i w miarę bezwietrznej pogody. Jeśli okaże się, że prognozy na 25.07. są złe, zrobimy wypał o tydzień później.

Daty

Miejsce

1 dzień - Pracownia Formatka, Poniatowskiego 7, Izabelin C
2 dzień - plener, otulina Kampinosu. Mokre Łąki.

Warunki anulacji

Nie ma możliwości odstąpienia od umowy (nie ma możliwości 14-dniowego odstąpienia od umowy, o którym mówi ustawa o prawach konsumenta), jednak do 7 dni przed datą warsztatu, można zmienić jego termin na inny, o ile są dostępne miejsca.

Interesuje Cię inny termin warsztatu?

Zostaw nam maila, a damy Ci znać jak się tylko pojawi!

  Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

  Masz pytania?

  Zadzwoń do nas (+48 790 632 742) lub napisz, doradzimy co i jak:)

    Napisz do nas

  Pracownia

  Nazwa pracowni FORMATKA to wytrych i prowokacja. Podskórna chęć, by uwolnić świat od szpetoty, nadać mu piękniejszą formę. Chciałabym uwolnić nasze stoły od kiepskich talerzy, ratować naszą kawę od byle jakich kubków. Zamieniać każdy posiłek w przyjemność, w ucztę. Celebrować codzienność. 


  Cenię dobre rzemiosło. Chcę je propagować. Uwalniać twórczą indywidualność. Pomagać zrozumieć ceramikę, cud jej powstawania, jej powolność… Bo ceramika przywraca czasowi czas. Każe zwolnić, nie pozwala obejść procesów ani ich przyspieszyć. Jest absolutnie slow. 


  Ale nazwa Formatka to także żart, bo nikt tu nie narzuca ram i szablonów. Wręcz przeciwnie: uczestnicy warsztatów są zachęcani, by wychodzić poza schemat, poszukiwać. W końcu praca z gliną jest furtką do uwalniania myśli. Okazją do złapania oddechu, odejścia, zrobienia czegoś innego. Pracownia jest położona w Kampinosie, w otoczeniu zieleni. Stąd wziął się jej niepowtarzalny klimat: zapatrzenie w naturę, prostota i umiar. I niezachwiane przekonanie, że mniej znaczy więcej.


  Założycielka pracowni, Małgosia Fotek jest związana z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Artystów Ceramików KERAMOS. Bierze udział w biennale ceramiki i współorganizuje wystawy. Od lat prowadzi plenery i warsztaty. O czym marzy dla siebie za 10 -15 lat? To proste: by wciąż żyć ceramiką.

  Bądź na bieżąco!

  2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

  Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

  Dodaj opinię

  Każda opinia jest przez nas weryfikowana, tak, aby była pewność, że została wystawiona przez uczestnika warsztatów. Dlatego też potrzebujemy Twój adres e-mail, który nie będzie widoczny na stronie z opinią.

  Napisz pierwszą opinię o „Warsztaty raku”

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zobacz też

  Filtry
  Cena
  Poziom
  Rodzaj zajęć
  Miasto