Warsztaty ceramiczne Raku FormatkaWarsztaty ceramiczne Raku FormatkaWarsztaty ceramiczne Raku Formatka
Warsztaty ceramiczne Raku Formatka
Warsztaty ceramiczne Raku Formatka
Warsztaty ceramiczne Raku Formatka
Warsztaty ceramiczne Raku Formatka

Warsztaty raku

Pracownia FORMATKA
Warsztaty ceramiczne8 osobDla poczatkujacych2 dni

O pracowni


Nazwa pracowni FORMATKA to prowokacja. Nikt tu nie trzyma się reguł ani szablonów. Wręcz przeciwnie: uczestnicy warsztatów są zachęcani, by wychodzić poza schematy. W końcu “praca z gliną jest furtką do uwalniania myśli. Okazją do złapania oddechu, odejścia, zrobienia czegoś innego” mówi założycielka Formatki - Małgosia Fotek. Pracownia jest położona w Kampinosie, w otoczeniu zieleni. Stąd też wziął się jej klimat: natura, prostota i umiar. Bo przecież mniej znaczy więcej.

O pasjonacie


Małgosia Fotek zajmuje się gliną od lat. Wciąż ją zachwyca zaskakujący fakt, że bezkształtną grudę gliny można przemienić i przetransformować według swoich myśli. Do tego, jak mówi Małgosia, ,,praca z gliną porządkuje myśli i transformuje ludzi. O ile na to pozwolą”. To główny cel warsztatów u Małgosi, która uwielbia obserwować proces wykluwania się pomysłu, poszukiwań i rodzenia się indywidualnego stylu. Małgosia Fotek jest związana ze Stowarzyszeniem Artystów Ceramików KERAMOS. Bierze udział w biennale ceramiki i współorganizuje wystawy. Prowadzi plenery i warsztaty. O czym marzy dla siebie za 5-10 lat? Odpowiedź jest prosta: by wciąż zajmować się ceramiką.

O warsztacie

Co to za warsztat?


To mercedes wśród ceramicznych technik. Mercedes terenówka! Najbardziej ekscytująca i spektakularna forma wypału jaką znam. Dlaczego? Bo zatrzymujemy wypał w temp.1000C, wyciągamy z pieca rozpaloną ceramikę i wkładamy ją w trociny - już to samo w sobie jest niesamowite.

Ale to nic w porównaniu do emocji jakie poczujecie na widok efektów. Ceramika przechodzi przemianę. Glina nabiera czerni a szkliwa pokrywają się siecią spękań. Ceramika jest szlachetna, piękna i niepowtarzalna.

A najbardziej niesamowite jest to, że ta przemiana zachodzi na naszych oczach. Wspólnie przeprowadzimy wypał. A na koniec dnia, każdy pachnący dymem dumnie zabierze do domu swoje dzikie cacko.

Słowo Raku pochodzi z japońskiego, oznacza „radość”. Dawniej ceramikę raku, ze względu na jej szlachetność, stosowano do ceremonii herbaty. Tworzono ją dla cesarzy. Na zachodzie podchodzimy do niej bardziej krotochwilnie, z większą swobodą jeśli chodzi o dobór tematów. Mogę śmiało powiedzieć, że technika Raku ukształtowała mnie jako ceramika. Dzięki niej pokochałam glinę. Ciekawe co zrobi z Tobą?Idealne dla


Dla każdego kto marzy o kawie z własnego kubka, śniadaniu na ręcznie zrobionym talerzu. Dla człowieka, który ceni indywidualność, piękno przedmiotów i ma odwagę je tworzyć. Niezależnie od tego czy robi to pierwszy raz, czy już ma doświadczenie. Pracujemy w komforcie kameralnej grupy, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie.Co da Ci warsztat?


Zresetujesz głowę. Zawsze czułam, że praca z ceramiką odświeża myśli i relaksuje, teraz doświadczam tego jeszcze bardziej, po stokroć. Ty też możesz wejść do pracowni, zanurzyć ręce w glinie, doświadczyć radości tworzenia. Poczujesz i zobaczysz jak powstaje ceramika. Twoja ceramika.Program warsztatu


Pierwszy dzień - formowanie ceramiki - spotykamy się w pracowni. Mamy 2 h na zbudowanie 2-3 rzeczy - to mogą być czarki, patery, formy rzeźbiarskie. Nie ma narzuconego tematu. Sami decydujecie co robić - ja podpowiadam w jaki sposób to zrobić najlepiej. Następnie wasze rzeczy zostają w pracowni. Gdy dostatecznie wyschną, utrwalam je w pierwszym wypale na bisquit.

Do tej pory było klasycznie. Teraz zaczyna się przygoda! :)

Drugi dzień warsztatów - wypał raku - spotykamy się w plenerze (w otulinie Parku Kampinoskiego). Wspólnie szkliwimy rzeczy, ładujemy pierwszy wypał i odpalamy piec gazowy. Po około godzinie, gdy osiągniemy 1000C otwieramy go, pojedynczo wyjmujemy ceramikę i wkładamy ją na ok. 20 min. do trocin. Zostawiamy by się odymiła. W międzyczasie ładujemy kolejny piec.

Gdy trociny przygasną, przekładamy ceramikę do wody, by ostygła. Teraz można ja umyć i zobaczyć całe piękno, które stworzyliśmy.

Czas trwania spotkania będzie zależał od ilości załadunków pieca i czasu wypału. Zostajemy do końca ostatniego wypału.

Pasjonat zapewnia


Swoją wiedzę i wsparcie :) Zapewniam wszystkie materiały, narzędzia i szkliwa. I nie obawiajcie się, zapewniam półtorametrowe szczypce do operowania przy piecu i ochronne rękawice.

Pasjonat wymaga


Drugiego dnia posiedzimy na powietrzu. Wybrudzimy się, posiedzimy w dymie - nie ubierajcie się w najnowsze ciuchy, raczej wersja odzieżowa, jak na kartoflisko :) Spędzimy na dworze kilka godzin, weźcie piknik i koniecznie coś do picia. Absolutnie zero alkoholu. Momentami będzie dużo dymu - może przydać się chusta lub maseczka na twarz.

Uwaga: Do przeprowadzenia wypału w plenerze, potrzebujemy stabilnej, bezdeszczowej i w miarę bezwietrznej pogody. Jeśli okaże się, że prognozy na 25.07. są złe, zrobimy wypał o tydzień później.

Miejscówka


1 dzień - Pracownia Formatka, Poniatowskiego 7, Izabelin C / 2 dzień - plener, otulina Kampinosu. Mokre Łąki.Wielkość grupy


Maksymalnie 8 osób. Warsztat zostanie przeprowadzony już przy 4 osobach.

Cena


550.00 /os.

Warunki anulacji


Nie przewidujemy zwrotów, jednak do 7 dni przed datą warsztatu, masz możliwość zmiany jego terminu, o ile są dostępne miejsca na inny termin tego warsztatu. Jeśli nie uzbiera się minimalna ilość osób, na 7 dni przed terminem warsztatu, warsztat zostanie odwołany, a Feblik zwróci Ci pełną opłatę.

Czas trwania


Zaczynamy w piątek (17.07.), godz. od 18.00 do 20.00. Drugie spotkanie to sobota (25.07.), godz. od 11.00 do 16.00 (łącznie 7 godzin).

550,00  2 days

  Zadać pytanie
  Zadać pytanie

Kategoria: Tagi: , , ,

Dodatkowe informacje

Dzielnica

Na północ od Warszawy

Miejscowość

Izabelin C

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Warsztaty raku”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 out of 5

Zasady anulowania / zwrotu / wymiany

Tutaj opisane szczegóły tego jak anulować warsztat.

Pytania ogólne

Nie ma jeszcze żadnych zapytań.

  Zadać pytanie

Kategoria: Tagi: , , ,