Strona główna / Kaligrafii
Nauka pięknego pisania towarzyszy nam od szkoły podstawowej. Okrągłe brzuszki, precyzyjne łączenia liter, skupienie na detalach – to jedno ze wspomnień z pierwszych klas. Z czasem zapominamy o umiejętnościach nabytych podczas rysowania szlaczków, a nasze pismo staje się coraz bardziej niedbałe. W międzyczasie większość z nas długopis i kartkę zamieniła na klawiaturę komputera. Gdy przychodzi moment wypełnienia kartek na uroczystości, nerwowo rozglądamy się w poszukiwaniu osoby, która zrobi to za nas. Może to znak, że warto ponownie odrobić lekcję ze sztuki pięknego pisania?
Kaligrafia to nic innego jak sztuka estetycznego pisania. To nie tylko sposób na naukę imponujących zdobień, ale także wypracowywanie w sobie cierpliwości i staranności. Sama historia sztuki kaligrafii jest tak długa, jak historia słowa pisanego. Przez lata kaligrafia była podstawowym przedmiotem w szkołach – dziś ta sztuka jest już nieco zapomniana.
A szkoda! Przeglądając stare księgi można nacieszyć oko niezwykłą starannością twórców i zatęsknić za precyzją wykonania ornamentów, które umilały lekturę.
Do rozpoczęcia przygody z kaligrafią potrzebne są podstawowe narzędzia. Na liście obowiązkowo znajduje się papier. Do pierwszych prób z zupełnością wystarczy papier do drukarek, ale warto także zastanowić się nad arkuszami z widocznymi liniami pomocniczymi, które ułatwią wypracowanie precyzji. Z czasem można sięgnąć po papier lepszej jakości. Warto zwrócić uwagę na jego higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania wilgoci – w tym przypadku tuszu, którego będziemy używać.
Na liście zakupów powinna znaleźć się także linijka, która będzie niezbędna do rysowania linii pomocniczych. Ale można też sięgnąć po gotowe zeszyty ćwiczeń, które będą idealnym materiałem dla osób rozpoczynających naukę kaligrafii w domu.
Główny punkt programu to pióro. Lista modeli dostępnych w sklepach z artykułami papierniczymi jest naprawdę imponująca, więc początkujący mogą czuć się nieco zagubieni. Już podpowiadamy na co zwrócić uwagę. Rozpoczynając przygodę z kaligrafią najlepiej zaopatrzyć się w pióro z kilkoma rodzajami stalówek o różnej grubości. Z czasem, rozwijając swoje zdolności, można sięgnąć po pióro i stalówki lepszej jakości. Może być to po prostu pióro wieczne z zamontowaną na stałe stalówką. Co ważne – przed pierwszym użyciem stalówki dobrze jest ją wymoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu a następnie wytrzeć do sucha. Ta metoda pozwoli utrzymywać lepiej tusz.
Stalówka to nie jedyny przyrząd, za pomocą którego można zacząć pisać piękne listy. Alternatywą jest ptasie pióro, które jest zdecydowanie bardziej wymagającym narzędziem. Najtrudniejszym etapem jest samo przygotowanie pióra do pisania. Aby nie podnosić sobie poprzeczki za wysoko, można także sięgnąć po specjalny pisak do kaligrafii z odpowiednio ściętą końcówką tzw. brush pen. To pozycja, która często jest polecana dla początkujących adeptów pięknego pisania. Opcją do rozważenia jest również zaostrzony na płasko patyk – możliwości jest wiele.
Nie zapominamy o tuszu. Na początek można zaopatrzyć się atrament lub farbę. Na pierwszych zajęciach nie ma potrzeby, żeby sięgać po produkty z wyższej półki, bo nie mają aż tak dużego znaczenia w całym procesie. Odradzamy jednak najtańsze, chińskie tusze, które mogą uszkodzić pióro, co skutecznie popsułoby radość ze stawiania pierwszych kroków.
Naukę kaligrafii można rozpocząć samodzielnie lub zapisać się na kurs, gdzie pod okiem doświadczonego nauczyciela będziemy kreślić pierwsze ornamenty. Niezależnie od decyzji, warto sięgnąć po lekturę, która pozwoli zgłębić wiedzę na temat tej wyjątkowej sztuki. Dobry podręcznik porządkuje informacje, przybliża historię oraz w jasny sposób tłumaczy, jak pisać poszczególne litery i cyfry. W wielu książkach dostępne są arkusze wydrukowane na odpowiednim papierze, które pozwolą wdrożyć teorię w praktyczne ćwiczenia.
Nie da się ukryć, że nawet najlepszy podręcznik nie zastąpi obecności nauczyciela, który na bieżąco będzie rozwiewał wątpliwości i pomagał przejść przez proces nauki.
Kurs kaligrafii dostępny w ofercie FEBLIK-a to połączenie praktyki i teorii. Zajęcia rozpoczynają się od instrukcji używania stalówki i ćwiczeń. Następnie kursanci nabierają wprawy przy wypełnianiu arkuszy, na których znajdują się słowa, litery oraz cyfry. Warsztaty kaligrafii to także czas testowania różnych farb, papierów oraz przygotowywania własnych kartek. Z zajęć wyjdziesz z samodzielnie przygotowaną pracą, która będzie najlepszym potwierdzeniem zdobycia nowych kompetencji.
Prowadzący warsztat zapewniają wszystkie niezbędne narzędzia – stalówkę, tusz, metaliczną farbę, obsadkę oraz arkusze ćwiczeń. Na każdego uczestnika kursu czeka także pakiet inspiracji, który pobudzi wyobraźnie do zaprojektowania własnej kartki. Przychodząc na warsztat należy wybrać ciemne ubrania – bliskie spotkanie z tuszem może być sporym zagrożeniem dla jasnych spodni i pastelowych swetrów.
Zajęcia z kaligrafii są idealne dla osób, które są znużone godzinami spędzonymi przed komputerem. To wyjątkowa forma oderwania się od wirtualnej rzeczywistości i możliwość własnoręcznego stworzenia pięknych rzeczy. Odnajdą się na nich także Ci, którzy lubią zdobywać nową wiedzę, a przy okazji dobrze się bawić. Na zajęcia zapraszamy także przyszłe Panny Młode, przed którymi stoi wyzwanie wypisania dużej ilości zaproszeń. Po warsztatach spotkanie z listą gości i papeterią nie będzie już niczym strasznym. Co więcej, napisane w ten sposób kartki nabiorą osobistego charakteru i będą miłym gestem wykonanym w stronę bliskich.
Warsztaty FEBLIK-a prowadzone przez doświadczonych instruktorów to czas nauki w niepowtarzalnej atmosferze. Można pojawić się na nich w pojedynkę lub zabrać ze sobą grupę przyjaciół – w obu przypadkach spodziewaj się dużej porcji inspiracji, śmiechu i nowych umiejętności. Już dziś zaplanuj rozpoczęcie przygody z kaligrafią i zapisz się na kurs.