Kaligrafia | Co i jak?

CENA

Wielkość grupy

3 - 

6 os.

Czas trwania

2,5 godziny: od 17:00 do 19:30

O warsztatach

Czym jest kaligrafia? Od czego zacząć swoją przygodę w świecie liter? Jakich narzędzi użyć? Czym różni się atrament od tuszu? Na te i wszelkie inne pytania chętnie odpowiem, podczas gdy Ty zajmiesz się poznawaniem 3 rodzajów pisma oraz narzędzi im przynależnych.

Na zajęciach zajmiemy się stalówką ostrą, stalówką ściętą i brushpenem. Na podstawie przykładowych pism (Polska Kursywa Przedwojenna, Pismo Rondowe, Brushlettering) poznasz ich możliwości, a przy okazji zobaczysz, jak zróżnicowany jest świat liter. Pozwoli to na wybranie swojego własnego kierunku: czy bardziej zachwycą Cię eleganckie pisma kursywne i stalówka ostra? A może zaprzyjaźnisz się ze ściętą, płaską stalówką i poczujesz, że wolisz pisma do XIX wieku? Czy może serce skradnie Ci współczesny brushpen, tak obecnie popularny przy notatkach i prowadzeniu bujo?

Warto się przekonać!

Dla kogo?

Zajęcia dla osób początkujących. Mile widziane osoby zarówno prawo- jak i leworęczne, bardziej lub mniej cierpliwe. Kaligrafia to szeroki świat, który zaprasza do siebie wszystkich chętnych poznawania jego tajemnic.

Co dadzą Ci warsztaty?

Na warsztatach zapoznasz się z podstawowymi narzędziami do kaligrafii. Przejście przez podstawy różnych pism zróżnicowanymi narzędziami pomoże Ci wybrać własny kierunek, jeśli okaże się, że kaligrafia jest przyjemnym dla Ciebie zajęciem. Zazwyczaj okazuje się, że jest bliższa naszemu sercu niż się na początku wydaje: podczas praktykowania kaligrafii czas na chwilę zwalnia, skupiamy się na stalówce, kresce, kształcie i kropli atramentu, a po chwili wyciszamy się i zaczynamy odczuwać charakterystyczny przy tym zajęciu spokój.

Nie wymagam perfekcjonizmu. Zależy mi na tym, aby każdy z uczestników poczuł, że najważniejszy jest proces nauki, chęć poznawania świata kaligrafii, a nie to, aby od razu pisać danym rodzajem pisma.

Program

Zajęcia zaczniemy od rozgrzewki. Następnie poznamy budowę i właściwości potrzebnych nam narzędzi. Kolejno będziemy zapoznawać się z zasadami kreślenia podstawowych kształtów. W międzyczasie możliwe (a nawet wskazane) są przerwy na rozluźnienie ręki i pokażę kilka podstawowych ćwiczeń.

Zapewniamy

Potrzebne materiały i narzędzia oraz media do kaligrafii. Na każdą z osób uczestniczących będzie czekać zestaw: stalówki, obsadka, brushpen i słoiczek atramentu.

Podczas zajęć cały czas krążę po sali, odpowiadam na pytania. Opowiadam także o historii pisma i pomagam uczestnikom przy zadanych ćwiczeniach. Nie wymagam perfekcjonizmu. Zależy mi na tym, aby każdy z uczestników poczuł, że najważniejszy jest proces nauki, chęć poznawania świata kaligrafii, a nie to, aby od razu pisać danym rodzajem pisma.

Kaligrafia wymaga czasu i ćwiczeń, a celem warsztatu jest to, aby poznać najbardziej kluczowe podstawy, by móc się potem rozwijać w obranym przez siebie kierunku - czy to w domowym zaciszu, czy też na kolejnym spotkaniu w Pracowni.

Na miejscu jest do dyspozycji kącik kawowo-ciasteczkowy, woda, herbata, a także toaleta.

Wymagamy

Chęci do poznawania świata liter. Resztą nie trzeba się przejmować.

Daty

Miejsce

Pracownia Kaligrafii Scriptfolium: ul. Świdnicka 39, Wrocław (II piętro - domofon "Kaligrafia")

Warunki anulacji

Nie ma możliwości odstąpienia od umowy (nie ma możliwości 14-dniowego odstąpienia od umowy, o którym mówi ustawa o prawach konsumenta), jednak do 7 dni przed datą warsztatu, można zmienić jego termin na inny, o ile są dostępne miejsca.

Interesuje Cię inny termin warsztatu?

Zostaw nam maila, a damy Ci znać jak się tylko pojawi!

  Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

  Masz pytania?

  Zadzwoń do nas (+48 662 067 331) lub napisz, doradzimy co i jak:)

    Napisz do nas

  Obserwacja otoczenia, notatki na marginesie szkolnych zeszytów i fascynacja literami, która trwa od dzieciństwa, doprowadziły Zuzannę Chróścik do stworzenia pracowni kaligraficznej. Funkcjonująca we Wrocławiu autorska Pracownia Kaligrafii “Scriptfolium” jest otwarta na różnorodność – tak samo różnorodny jest świat kaligrafii, bo każda dłoń inaczej nakreśli tę samą kreskę i w swój własny sposób rozumie kształty. 

  Zuzanna od najmłodszych lat tworzyła własne kształty liter i stale modyfikowała swój styl pisania. To właśnie bunt wobec sztywno narzuconym zasadom i niekończący się zachwyt literami doprowadził ją do miejsca spełnienia. Ukończone studia z historii sztuki wyposażyły ją w narzędzia, które pozwalają badać rozwój pisma w różnych społecznościach i szukać odpowiedzi na to, w jaki sposób ludzie wyrażali się poprzez sztukę.  To z kolei sprawia, że prowadzone przez nią warsztaty pełne są merytorycznej wiedzy i fascynujących historii.

  Właścicielka pracowni “Scriptfolium” uczyła się swojego fachu w Krakowie, w Szkole Kaligrafii LitteraNova. Tam też, podczas jednej z wizyt w Fundacji Sztuka Kaligrafii, zrodził się pomysł na nazwę pracowni. Jest to połączenie fraz zaczerpniętych z łaciny od “scribo”, “scribere”, które oznacza pisać, “scriptor” – piszący oraz “folio” – arkusz papieru. 

  Pracownia Zuzanny mieści się w zabytkowej kamienicy, która budzi zachwyt w uczestnikach kursu. Wizyty często zaczynają się od przeglądania książek i prac na ścianach – to pierwsze spotkanie z kaligrafią, która z czasem potrafi jeszcze bardziej oczarować. Zachwycić się można także samym procesem. Indywidualne podejście do każdego uczestnika kursu i spokój, jaki panuje na zajęciach, skutkuje nie tylko radością tworzenia, ale także wyrównaniem oddechu po intensywnym dniu. Kleksy i wylane atramenty to normalne sytuacje, więc nawet osoby początkujące będą mogły w pełni cieszyć się odkrywaniem fascynującego świata kaligrafii. 

  Bądź na bieżąco!

  2 razy w miesiącu damy Ci znać o nowych warsztatach, ciekawych twórcach i inspirujących artykułach.

  Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji przez Feblik. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

  Opinie o warsztatach

  1. Maria

   Bardzo polecam! Profesjonalizm przeszedł moje oczekiwania. Bardzo przyjazna atmosfera, informacje przekazane klarownie, optymalny zakres warsztatów. Na początek – idealnie i przemyślanie.

  Dodaj opinię

  Każda opinia jest przez nas weryfikowana, tak, aby była pewność, że została wystawiona przez uczestnika warsztatów. Dlatego też potrzebujemy Twój adres e-mail, który nie będzie widoczny na stronie z opinią.

  Dodaj opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *