Wrocław

Tom Bensari Workshop

Długie godziny w przeszklonych biurowcach i chwila oddechu przy pracy w drewnie. Prestiżowe stanowisko prawnika w korporacji i chęć odkrywania tajemnic, jakie kryje rzemiosło. Choć pozornie te światy stoją w opozycji, to jednak Tom Bensari jest żywym przykładem na to, że da się je połączyć.

Początek jego przygody ze stolarstwem był dość osobisty – zaczął od tworzenia mebli dla piątki swoich dzieci. Zależało mu, żeby od najmłodszych lat były otoczone pięknymi przedmiotami. To też rodzaj jego osobistego manifestu – meble to świadectwo pasji, samorozwoju i dążenia do spełnionego życia. Jak twierdzi, w czasach powszechnej mechanizacji procesu twórczego powrót do tradycyjnych metod jest oczyszczającym doświadczeniem.

Wiedzę na temat stolarstwa zdobywał samodzielnie przez 20 lat – uczestniczył w zagranicznych kursach, sięgał po fachową literaturę, często działał metodą prób i błędów. Postępujący zanik nauki rzemiosła i wymiana pokoleniowa sprawiały, że przepływ informacji był sporym wyzwaniem. Dziś misją jego warsztatów jest przekazywanie usystematyzowanej wiedzy, praktyczna nauka rzemiosła i pokazywanie kursantom jak fascynującym materiałem jest drewno.

Pracownia Toma znajduje się w surowej i pełnej uroku pofabrycznej przestrzeni w przemysłowej części Wrocławia, ale ze swoimi planami nie zatrzymuje się na Polsce. Jego prace są dostępne między innymi w prestiżowej Galerii Philia oraz na zagranicznych platformach związanych z designem i sztuką użytkową. O jego działaniach można było przeczytać między innymi w Design Alive czy magazynie Label. Oprócz tego pojawia się na branżowych eventach jako prelegent.

Swoją energię dzieli między pracownię Bensari Ébénistes, która działa jako biuro projektowe i stolarnia, a markę osobistą Tom Bensari Workshop. Pod tym drugim szyldem kryją się wspomniane wcześniej warsztaty, które ze względu na jego szeroką wiedzę są nie tylko miejscem praktycznej nauki pracy z drewnem, ale także przestrzenią do rozmowy o designie, sztuce użytkowej i technicznych aspektach produkcji mebli.

Opinie o warsztacie

Review
oceniono
5.0
Wojciech
423 Opinie 2022-11-27 23:26

Te warsztaty to wspaniała przygoda i możliwość poznania tradycyjnego stolarstwa. Mistrz Tom Bensari posiada ogromną wiedzę i doświadczenie którym potrafi się podzielić. Praca narzędziami najlepszej jakości. Veritas, Narex, Stanley. Polecam bo naprawdę warto przeżyć tą przygodę.

 Mistrzowskie rzemiosło: Stolarstwo dla początkujących

5.0 Support
Review
oceniono
5.0
Maciek
423 Opinie 2022-11-07 15:28

Super warsztaty, widać, że prowadzący ma ogromną wiedzę i to jego pasja. Zajęcia były prowadzone w małej grupie, więc podejście było indywidualne - mi, osobie początkującej, udało się ukończyć deskę, co nie jest takim łatwym zadaniem jak mogłoby się wydawać :) Zdecydowanie polecam!

 Mistrzowskie rzemiosło: Stolarstwo dla początkujących

5.0 Support
Review
oceniono
5.0
Marek
423 Opinie 2022-11-06 17:41

Najlepszy kurs stolarski na jakim byłem. Polecam wszystkim tym co chcą się dowiedzieć jak wygląda prawca stolarza w detalach. Dowiedziałem się, że nie potrzeba wielu maszyn stolarskich za grube pieniądze aby zrobić coś pięknego z drewna. Jeśli chcecie zacząć przygodę ze stolarstwem to tylko ten kurs jest godny uwagi. Reszta kursów we Wrocławiu się umywa. Polecam gorąco

 Mistrzowskie rzemiosło: Stolarstwo dla początkujących

5.0 Support
Review
oceniono
5.0
Wojtek
423 Opinie 2022-10-19 15:15

Miałem okazję wziąć udział w tych warsztatach. Naprawdę ciekawe, warte wydanych na nie pieniędzy. Prowadzący posiada szeroką wiedzę nt. stolarstwa współczesnego i dawnego, którą potrafi przekazać. Można się dowiedzieć, jak obsługiwać większość klasycznych narzędzi stolarskich(strugi, dłuta, piły, wiertarki...) ale też o wielu detalach, na które trzeba zwrócić uwagę podczas pracy z nimi. To jak przygoda, która pozwala odreagować, zapomnieć o codzienności i poczuć się jak rzemieślnicy-artyści 100 czy 200 lat temu. Zdecydowanie polecam

 Mistrzowskie rzemiosło: Stolarstwo dla początkujących

5.0 Support