Tkanki Twórcze

Tkanki Twórcze to niepowtarzalne duo – Julia i Zosia, dwie pasjonatki formy i koloru. Dziewczyny działają w duchu mody odpowiedzialnej i chcą szerzyć wiedzę na temat zapomnianych praktyk związanych z ubiorem. Wierzą w drugie życie ubrań. Wykorzystują to, co już powstało. Dla niektórych jest to odpad, a dla nich – wartościowy surowiec. Zajmują się naturalnym barwieniem, wykorzystują roślinne pigmenty do tworzenia wyjątkowych wzorów na projektowanych ubiorach. Tkanka twórcza to jedna z tkanek budujących roślinę. Odpowiada za podział i namnażanie. Natomiast Tkanki Twórcze, czyli Julia i Zosia, czerpią inspiracje z natury i chcą przy tym rozprzestrzeniać troskę o planetę Ziemię.  


Julia Kromolicka to absolwentka kierunku Fashion Design, School of Form (Uniwersytet SWPS). Jej pracą dyplomową była kolekcja pt. “Przyjemność wzrokowa a ubiór kobiecy”. W czasie studiów zainteresowały ją tajniki barwienia, które zgłębiała w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Pracowni Naturalnego Barwienia prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Schmidt-Przewoźną. Projektantka, kolorystka, tworzy modę odpowiedzialną. Zofia Pieńkowska rozwija umiejętności z zakresu Fashion Design, eksploruje zagadnienia do dyplomu pt. “Babczyństwo jako powtórne macierzyństwo”, tworzy kolaże, a rysunek traktuje jako medium do ukazywania tego, co niewidzialne dla oczu. Prowadzi warsztaty artystyczne m.in. w szkołach i na obozach dla dzieci. Zofia to stylistka, a przy tym czujna obserwatorka przemian społeczno- kulturowych.


Projekt Tkanki Twórcze zrodził się z przyjaźni i wzajemnego wsparcia. Julia i Zosia poznały się na studiach. Od początku wiedziały, że chcą razem tworzyć. Obie doceniają pracę rzemieślniczą, czyli pracę rąk, ale też bacznie obserwują, jaki wpływ ma kultura i kolory, którymi się otaczamy na człowieka. Na warsztatach pokazują proces tworzenia barw na ubraniach za pomocą roślinnych barwników i opowiadają o modzie odpowiedzialnej, w tym o tzw. upcyclingu. Uczestnicy dowiadują się, ile czynników wpływa na wyprodukowanie zwykłego t-shirta i skąd bierze się jego cena. Taka wiedza pozwala użytkownikom ubrań świadomie dokonywać wyborów konsumenckich. Najważniejszy jest jednak aspekt twórczy warsztatów – na każdych powstają piękne i niepowtarzalne, roślinne wzory.