szwów eko deko

Szukając definicji “kreatywnej duszy” wystarczy spojrzeć na Justynę Michalczak – nauczycielkę malarstwa, rysunku, projektowania i szycia. Ale skupmy się na tym ostatnim. Jej pracownia Szwów Eko Deko to przestrzeń do nauki szycia, w której skupia się nie tylko na przekazaniu warsztatu i technice, ale także na wrażliwości kursantów i ich emocjach. Zależy jej, aby nauka polegała przede wszystkim na pozytywnej wymianie myśli i spostrzeżeń.


Jej fascynacja modą przenosi się na wiele obszarów i różne działalności. Skończyła warszawską ASP na kierunku Katedra Mody, swoją dyplomową kolekcję pokazała w Galerii Zachęta. Prowadziła warsztaty z projektowania tkanin, uczy projektowania ubrań, ale to właśnie przekazywanie wiedzy odnośnie szycia jest jej największą pasją.


W jej pracowni znajdują się tylko materiały recyklingowe – tkaniny, dzianiny, dodatki. Na przekór masowej produkcji ubrań, udowadnia, że moda nie musi być egoistyczna i szkodliwa dla planety. Wręcz przeciwnie. Surowce zdobywa z odzysku, z likwidacji szwalń, przechwytuje materiały przeznaczone do utylizacji.


Justyna inspiracji do swoich prac poszukuje w naturze. Skupia się także na kobiecym ciele, które uwielbia deformować i w ten sposób sprzeciwia się narzuconym normom. Jej zainteresowania przekładają się później na abstrakcyjne formy i dekonstrukcje, które potrafią zaskoczyć odbiorców. Zaskakujące zatem nie będzie, że warsztaty prowadzone przez Justynę to miejsce twórczej swobody i radości.