Kraków

Slow Fashion Cafe

Chęć życia w trybie slow, miłość do szycia i gotowość do dzielenia się wiedzą to kluczowe elementy Slow Fashion Cafe. Pracownia, mieszcząca się na krakowskim Starym Podgórzu, to miejsce, w którym można zaprojektować i uszyć ubrania z charakterem. To alternatywa dla propozycji z sieciówek – samodzielne tworzenie ubrań to nie tylko możliwość twórczego wyrażenia siebie, ale także ogromna satysfakcja. W całym procesie nie chodzi o zszycie kawałków materiału – to również wybór fasonu, tkaniny, jej koloru i dopasowanie do sylwetki. 

Za projektem stoi Katarzyna Stypulska-Trybulec, która od 10 lat organizuje kursy krawiectwa i zaprasza do swojej pracowni entuzjastów szycia. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. To właśnie tam poznała przyszłą wspólniczkę, z którą zaczęła promować etyczne podejście do mody. Dziś Slow Fashion Cafe współtworzy znacznie szersze grono kobiet, a każda z nich dokłada swoją energię i pasję do szycia. Łączą je też wspólne wartości – idee zero waste i fair trade, które wpływają na prowadzenie biznesu i podejmowane kroki. 

Warsztaty to zarówno dla Katarzyny, jak i jej kursantów, odskocznia od codziennej gonitwy. Projekty faktycznie powstają w trybie slow – przy filiżance dobrej kawy i wśród inspirujących rozmów. Osoby, które posiadły już umiejętność szycia, często stają się stałymi klientami, choć Kasia woli o nich myśleć, jak o znajomych. Wracają by szyć ubrania dla swoich dzieci, partnerów i zwierzaków. I choć na początku slalom między manekinami krawieckimi, stołami do krojenia czy overlockami może być nie lada wyzwaniem, to z czasem efekty pracy przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Nic w tym dziwnego. Nauka pod okiem profesjonalistek, kreatywna przestrzeń i twórcza atmosfera pozwalają rozwinąć skrzydła. Oprócz terapeutycznego efektu szycia w grupie i poczucia sprawczości kursanci kończą ze stylowymi ubraniami, które służą im przez lata.