Saida Siczek

Saida Siczek jest artystką plastykiem o niepowtarzalnej wrażliwości oraz dużym dorobku. Jest członkiem ZPAP-u. Od wielu lat mieszka w Polsce, ale pochodzi z Tuwy – autonomicznej republiki w azjatyckiej części Rosji. Prace Saidy to przede wszystkim obrazy: pejzaże, portrety i martwa natura. Oprócz tego artystka tworzy ulotne i nastrojowe piaskowe animacje. Korzysta przy tym z techniki Sand Artu.


Saidę Siczek niezmiennie inspirują rodzinne strony. Tuwiańskie krajobrazy, zwyczaje i kultura przenikają klimatem i kolorystyką prace artystki. Z kolei przygodę z malowaniem na szkle zapoczątkowała wizyta na Ukrainie i kontakt z mistrzami Sand Artu w Charkowie. Piasek stał się jednym z ulubionych materiałów Saidy. Mówi: ,,Piasek to miękki materiał. Praca z nim działa jak arteterapia sensoryczna. Stymuluje wszystkie nasze zmysły: węch, wzrok, dotyk, słuch. Pomaga zrelaksować się i wyciszyć”.


Na warsztatach dzieli się zebraną wiedzą i wrażliwością. Uczy tworzenia piaskowych animacji Sand Art oraz malarstwa techniką suchego pędzla (dry brush). Zapewnia, że jest to metoda dla każdego. Uczy, jak nanosić farby na podłoże prawie suchym pędzlem, dzięki czemu można śmiało i szybko wykonać pracę na plenerach artystycznych czy warsztatach. Pod okiem Saidy taka praca idzie nie tylko szybko, ale też bardzo przyjemnie.