Pracownia Łazarska

Pracownia Łazarska to miejsce powstałe w 2011 r. w Poznaniu. Dziś działa w dwóch lokalizacjach – poznańskiej i warszawskiej. Króluje tu drewno, materiał w którym Łukasz Trusewicz tworzy rzeźby społeczne i aktywne ekologicznie oraz prowadzi warsztaty. Jak mówi Łukasz „Drewno jest niezastąpionym surowcem. Moją pasją jest rzeźbienie w drewnie i wykorzystywanie naturalnych materiałów”. Łukasz prowadzi pracownię z żoną Agnieszką Szablikowską. W pracach organizacyjnych i promocji pomaga im Ania Manyś.  


Łukasz Trusewicz ukończył rzeźbę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od poniedziałku do piątku tworzy autorskie projekty rzeźbiarskie, a w weekendy „dla odmiany” prowadzi warsztaty rzeźby w drewnie. Cóż, tak to jest, kiedy praca jest jednocześnie naszą największą pasją. Misją Łukasza jest tworzenie w zgodzie z naturą: „Podczas projektowania rzeźb naturalnych staram się aby były one jak najbardziej ekologiczne, w harmonii z naturą, żeby tworzyły bezpieczną przestrzeń dla zwierząt z otoczenia. W przypadku rzeźb społecznych skupiam się na zawiązywanie kontaktów międzyludzkich.”


Łukasz przez długi czas zajmował się sztuką performance. Uczestniczył w wielu festiwalach na całym świecie, m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Pekinie i Oslo. Razem z Agnieszką prowadzi nie tylko pracownię i warsztaty, ale także Fundację Otwartej Strefy Kultury. Razem  działają na wielu polach: koordynują Inkubator Kultury Pireus w Poznaniu, tworzą rzeźby społeczne, angażują do wspólnej działalności artystycznej mieszkańców dzielnicy, w której aktualnie realizują projekty. 


Na warsztatach z rzeźby w drewnie Łukasz dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i wielką miłością do pracy w drewnie. „Rzeźba stworzona przez uczestnika to dla mnie z każdym razem wyzwanie oraz satysfakcja z dzielenia się tą pasją.”


Przyznaje, że warsztaty są także okazją do budowania relacji z innymi. „Dzięki rzeźbieniu oraz prowadzeniu warsztatów spotkałem i poznałem wielu wspaniałych i ciekawych ludzi.”