Warszawa

Paulina Kwietniewska

Są takie osoby, które już od najmłodszych lat wiedzą, czym będą zajmowały się w przyszłości. Po drodze pojawia się etap mądrych rad ze strony otoczenia i chwile zwątpienia. Nie da się ukryć, że prawdziwym szczęściem jest odnalezienie w sobie odwagi, żeby w dorosłym życiu podążać za swoimi marzeniami. Tak w dużym skrócie wygląda historia Pauliny Kwietniewskiej, która stoi za warsztatami malarskimi organizowanymi na terenie Łodzi. Od dziecka kochała malować, ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Następnie swoje umiejętności doskonaliła w London Atelier of Representational Art oraz Accademia di Belle Arti di Catania.

Decyzja o całkowitym poświęceniu się sztuce nie była prosta. Nadeszła w najmniej oczekiwanym momencie – chwilę po narodzinach córeczki. Wtedy Paulina zrozumiała, że połączenie pracy i macierzyństwa nie jest możliwe. Do głosu dopuściła intuicję i zdecydowała się na podążanie własną ścieżką. Początki nie były usłane różami. Wszystko zaczęło się od szkicowania jej śpiącego dziecka i obrazów, które publikowała później w social mediach. Jej prace wywołały spory entuzjazm i tak znalazła swoich pierwszych klientów, którzy zaczęli jej zlecać tworzenie portretów. Dopiero z czasem Paulina postanowiła pójść krok dalej i zaczęła organizować warsztaty malarskie. 

Paulina zajmuje się głównie malowaniem realistycznym. To w dużej mierze doświadczenie filozoficzne, które zmienia sposób myślenia i postrzegania świata. Wymaga dostrzegania natury rzeczy, analizy otoczenia i głębszego zrozumienia. Potencjalnie daje to ogromne pole do popisu i ekspresji, ale na ten etap można wejść dopiero wtedy, gdy artysta doskonale opanuje kwestie techniczne. Lecz gdy to się już uda – to doświadczenie, które wciąga bez reszty. 

Przeprowadzka z Londynu do Łodzi pozwoliła Paulinie na rozpoczęcie lokalnych działań. Kursy prowadzone przez Paulinę są otwarte na wszystkich, którym marzy się przygoda przed sztalugą. Przy jej wsparciu nawet debiutanci mogą poczuć magię procesu twórczego. Podczas warsztatów malarskich Paulina asystuje im w drodze od pustej kartki do gotowego obrazu. Uczestnicy wychodzą z nich bogatsi o wiedzę z zakresu stylistyki, ale także pojęć technicznych. Paulina otwarcie mówi, że umiejętności nie są związane z talentem. Chętnie towarzyszy osobom, które są gotowe włożyć pracę w swój rozwój i angażują się w proces. Udowadnia, że przy odpowiednim prowadzeniu, każdy jest w stanie nauczyć się rysować i malować. Ciepła i serdeczna atmosfera, jaka panuje podczas zajęć, ale także klarowność i jasność przekazu Pauliny, sprawiają, że nawet osoby początkujące znajdują tam przestrzeń na odkrycie drzemiącego w nich potencjału.  Wielu z nich decyduje się regularnie wracać i pod jej okiem pogłębiać wiedzę oraz rozwijać warsztat malarski.