Warszawa

Alicja w Krainie Drewna

Alicja w Krainie Drewna to marka Alicji Solarskiej. Powiedzieć, że to stolarnia artystyczna, to nic nie powiedzieć. W tym miejscu może i lecą wióra, ale tak naprawdę to dzieje się magia. Deski otrzymują wskazówki, by stać się zegarami. Inne, dzięki wyszukanym uchwytom, przemieniają się w dekoracyjne tace lub rustykalne wieszaki. A z pni drzew wyłaniają się toczone misy i patery. Pracownia mieści się w byłym warsztacie samochodowym przy tartaku, który działa już od 50 lat! Najpierw pod kierownictwem teścia, a teraz męża Alicji. Natomiast projekt Alicja w Krainie Drewna ma już 5 lata, a pracownię współtworzą “prawa ręka” Alicji – Aneta Ziętek oraz mama Alicji – Anna Rucińska, która prowadzi tu warsztaty tkackie.

Alicja Solarska jest z wykształcenia pedagogiem, ale swoje życie zawodowe na dobre połączyła z drewnem. Choć nie od początku było to takie jasne. Trochę o tym decydowały okoliczności życiowe, bo 12 lat temu Alicja zamieszkała z mężem przy tartaku. I tak to się zaczęło. Zapach drewna i jego niewątpliwy urok uwiódł Alicję i zaczęła się z nim zaprzyjaźniać. Z każdym miesiącem zdobywała coraz więcej doświadczenia, którym chętnie dzielili się pracownicy tartaku. Prędko otworzyła się przed Alicją Kraina Drewna, czyli stolarski świat i możliwość tworzenia z najbardziej naturalnego materiału, jaki dała nam natura.

Teraz Alicja oprowadza po Krainie Drewna uczestników warsztatów. Zachęca innych “zmieniaj siebie, a zmieni się świat wokół Ciebie”. I upomina, żeby każdy brał los (a na początek kawałek drewna) w swoje ręce, bo jak powtarza za Williamem Blake’m “jabłoń nie pyta buka, jak ma rosnąć”. Uczestnicy warsztatów dowiadują się także, że droga jest ważniejsza niż cel – czy mowa o życiu, czy o pracy stolarskiej. Bo fachowej wiedzy tu nie brakuje. Alicja pokazuje proces, który prowadzi od drzewa do deski, od drzazgi do hebla, od amatorskiej ciekawości do profesjonalnej pracy najbardziej nowoczesnymi narzędziami. To także droga od myśli do projektu i od strachu do odwagi. Misją Alicji jest wspieranie kobiet, bo jak mówi “piłą łańcuchową przecinam stereotyp, że my kobiety się nie nadajemy”.

Opinie o warsztacie

Review
oceniono
5.0
Dawid Zawadzki
342 Opinie 2022-04-08 09:15

Pełen profesjonalizm. Dużo wiedzy. Wyjątkowa atmosfera - jak w domu. To najlepsze miejsce aby uczyć się nowych rzeczy. Pani Alicja poprowadzi Cię na nowej drodze niczym Alicja z krainy czarów. Polecam. Warto.

 Warsztaty toczenia – drewniana misa

5.0 Support
Review
oceniono
5.0
Ania
342 Opinie 2021-11-16 18:01

Cudowny warsztat prowadzony przez wyjątkowe kobiety. Na kilka godzin można przenieść się do twórczego świata pełnego ciepła i kobiecej, twórczej energii. Wyszłam z poczuciem ogromniej satysfakcji i pierwszym własnoręcznie utkanym kilimem. Gorąco polecam!

 Warsztaty tkackie indywidualne

5.0 Support
Review
oceniono
5.0
Andrzej
342 Opinie 2021-11-03 07:12

Podczas warsztatów znalazłem pokrewną duszę pełną cierpliwości, wiedzy i chęci podzielenia się nią. Alicja ma nieziemską cierpliwość a warsztaty zleciały w oka mgnieniu na nauce przecudnej umiejętności jaką jest toczenie w drewnie. Słowo zadowolony nie oddaje mojego stanu. Gorąco polecam te warsztaty. Dziękuję.

 Warsztaty toczenia – drewniana misa

5.0 Support
Review
oceniono
4.0
Maciej Skibinski
342 Opinie 2021-10-29 21:01

Ciekawe Magia z duszą pasja tworzenia Niesamowite wrażenie ten język wszędzie a pozatym widzę ze praca skupienie rzetelność Brawo dla ekipy Pani Alicjo Życzę miłego weekendu i

 

4.0 Support
Review
oceniono
5.0
Wojtek
342 Opinie 2021-09-22 17:41

Wczoraj brałem udział w warsztatach toczenia drewnianych mis u Alicji. W dwóch słowach: było super. Dziękuję bardzo Alicji za cierpliwość, za przekazaną wiedzę i za możliwość spróbowania swoich sił w toczeniu na profesjonalnym sprzęcie. Alicja ma duże doświadczenie w toczeniu mis - dużo jej prac można obejrzeć na miejscu, można dopytać o szczegóły dotyczace całego procesu przygotowania misy. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi - bardzo dużo się dowiedziałem i otrzymałem dużą dawkę motywacji do dalszego doskonalenia. Z warsztatów wyjechałem z własnoręcznie wytoczoną misą. Bardzo polecam te warsztaty.

 Warsztaty toczenia – drewniana misa

5.0 Support