Strona główna / Makramy
Sznurki, patyki, drążki – niespodzianka – to nie jest zestaw do budowania szałasu. To niezbędne elementy do stworzenia makramy. Boho ozdoba to prosty sposób na nadanie wnętrzom nowego charakteru. Wraz z kwiatami i plecionym dywanem potrafią stworzyć przytulny nastrój nawet w minimalistycznej przestrzeni. Makramy to także pomysł na pierwszy krok w kierunku domowej dżungli. Podwieszone w oknach rośliny pozwalają zazielenić wnętrze, nawet gdy na półkach brakuje już miejsca na nowe okazy.
Na wstępie możesz spodziewać się kilku słów od prowadzącego, który omówi rodzaje wiązania sznurków. Samodzielne tworzenie węzłów nie jest niczym skomplikowanym, ale dobrze wiedzieć, które wiązania pozwolą uzyskać zamierzony efekt. Z pewnością wspomni także o samych sznurkach, bo jeden drugiemu nie równy. Do plecenia makram wykorzystywane są sznurki jutowe, bawełniane, syntetyczne i sizalowe. Nie bez znaczenia jest także ich grubość – im są cieńsze, tym więcej czasu zajmuje plecenie makramy. Warto jednak podjąć się tej misji – właśnie ten rodzaj makram wygląda najbardziej imponująco.
Po krótkim wstępie i części teoretycznej, czas zabrać się za pracę. Każdy z uczestników otrzyma w ramach kursu gotowy zestaw, który pozwoli mu własnoręcznie stworzyć swoją pierwszą makramę. Prowadzący warsztat pokaże, jak mocować na patyku pierwszy splot, a potem zacznie się prawdziwa zabawa.
Wszystkie niezbędne narzędzia zawsze zapewnia prowadzący warsztat. Co znajdzie się na Twoim stoliku? Przede wszystkim wcześniej wspomniane sznurki. Sploty umieszczane są na patykach lub drążkach. Fanom rozwiązań zero waste polecimy patyki znalezione w lesie – prawdopodobnie będą wymagały lekkiej obróbki i pozbycia się kory. Ciekawe wizualnie są także te znad morza, które zostały wyrzeźbione przez wodę i piasek. Znów punkt dla Matki Natury, która tworzy najpiękniejsze detale. Jeśli jednak nadmorskie wycieczki nie wchodzą w grę, można także wybrać drążki, które dostępne są w sklepach budowlanych. Osiągniesz w ten sposób makramę w bardziej eleganckim wydaniu, ale może właśnie tego potrzebujesz do ozdobienia wnętrza.
Wśród narzędzi niezbędnych do stworzenia makram znajdują się małe i precyzyjne nożyczki, które służą do przycinania zbędnych sznurków. Przydadzą się także te krawieckie – do przycięcia większych obszarów. Prowadzący przygotuje także grzebień do rozczesywania tak zwanych grzywek i miarkę krawiecką, która pozwoli odmierzyć odpowiednią długość sznurka. Przyjemnym etapem procesu jest zdobienie i personalizowanie makramy. Aby nadać jej osobistego charakteru można wykorzystać korale, pióra oraz różnego rodzaju drewniane dodatki. To Ty zdecydujesz czy wolisz minimalistyczne modele, czy te bardziej przystrojone.
Warsztat plecenia makram to wyjątkowy czas integracji. Usadowieni w okręgu uczestnicy oddają się pracy manualnej, a najlepiej umilić ją pogaduszkami. To od Ciebie zależy czy zabierzesz ze sobą znajomych, którzy razem z Tobą będą stawiać pierwsze kroki w świecie makram czy otworzysz się na nowe relacje. Będziemy szczerzy – stworzenie pierwszej makramy nie zajmie Ci godziny. To mniej więcej trzy godziny relaksu przy węzłach. Tyle wystarczy, żeby wyjść z kursu z nowymi znajomościami.
Odpowiemy mało precyzyjnie – dla każdego. Albo przynajmniej dla każdego, kto lubi spędzać czas ucząc się nowych rzeczy. Aby wziąć udział w kursie nie musisz znać trudnych nazw węzłów i oglądać wcześniej tutoriali w internecie. Prowadzący organizują kameralne grupy, co pozwala im się skupić na wszystkich kursantach. Dzięki temu już z pierwszych zajęć wyjdziesz z własnoręcznie stworzoną makramą. Cóż za satysfakcja! Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz zbyt wielkich zdolności manualnych – warto zaryzykować. W końcu to kurs wiązania sznurków a nie zajęcia z malowania krajobrazów. Na warsztatach FEBLIKa chodzi w dużej mierze o zabawę i relaks. Możesz mieć pewność, że pod okiem wyrozumiałych nauczycieli uda Ci się stworzyć coś, z czego będziesz dumny!
Warsztaty organizowane przez FEBLIKa są niezwykle praktyczne. Oprócz wiedzy, którą przekazują prowadzący, zostajesz od razu zaangażowany w proces. Tak będzie również na kursie plecenia makram. Wyjdziesz z niego ze swoim pierwszym splotem zawieszonym na patyku. Co za tym idzie, jeśli makrama zawiśnie na ścianie w salonie – efektem będziesz mógł się pochwalić każdemu, kto odwiedzi Twoje mieszkanie. Kto wie, może zachwycony Twoim dziełem również dołączy do makramowego kursu?
W ofercie FEBLIKa dostępne są różne warsztaty tworzenia makram. Na liście znajdziesz między innymi takie, na których nauczysz się pleść kwietniki – to zdecydowanie propozycja dla osób, którzy przymierzają się do stworzenia domowej dżungli. Warsztat “Makramowe liście” to z kolei opcja na stworzenie finezyjnej ozdoby, której nie powstydzi się żaden fan dodatków w stylu boho. Dostępny jest także kurs plecenia klasycznych makram ściennych. Nie mamy wątpliwości – każdy znajdzie coś dla siebie.
Niezależnie od tego, który warsztat wybierzesz, łączy je podstawowa kwestia – wszyscy prowadzący to prawdziwi pasjonaci. Ludzie, z którymi współpracujemy to twórcy z krwi i kości, którzy zarażają entuzjazmem, więc po spędzeniu z nimi kilku godzin z twarzy nie będzie schodził Ci uśmiech. Zakwasy na twarzy gwarantowane – żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy! Mamy jednak pewność, że warto się podjąć tego ryzyka.
Zastanów się nad stylem, który Ci najbardziej odpowiada i dołącz do makramowej przygody! Prowadzący zapewniają narzędzia, wsparcie a nawet przekąski. Po Twojej stronie zostaje zapakowanie dobrego humoru i chęci do nauki. Ba, jeśli na liście Twoich postanowień znajduje się punkt “popracować nad mindfulness” – warsztat z plecenia makram zdecydowanie jest na to odpowiedzią. Radosna przestrzeń twórcza, nowe umiejętności i makrama, którą zabierzesz do domu – tak w skrócie brzmi plan na kurs makram, który dostępny jest na liście FEBLIKa. Do zobaczenia!